Rosacea, pomerne časté ochorenie kože, ktoré trápi množstvo ľudí. Vonkajšie prostredie je stále viac a viac znečistené a žijeme v pomerne veľkom strese. Na to všetko reaguje naše telo, a áno, aj koža. Čo to vlastne rosacea je a prečo vzniká sa dočítate v tomto článku.
Čo je to rosacea?
Rosacea, alebo inak ružovka, je chronické zápalové kožné ochorenie, ktoré trápi pomerne veľa ľudí. Koža pri tomto ochorení neprimerane reaguje na rôzne podnety. Dochádza k neprimeranej aktivácií podkožných cievok, ktoré sa rozširujú, čo spôsobuje začervenanie, ktoré označujeme ako erytém.
Najčastejšie postihnuté oblasti sú čelo, líca, nos a brada. Môže však postihnúť aj ďalšie časti, ako napríklad oči (keratitída, lymfedém).
Ako rosacea vyzerá?
Toto ochorenie je veľmi nevyspytateľné. Pokožka je totiž nejaké obdobie „normálna“. Následne po nejakom spúšťači dôjde k vzplanutiu ochorenia, ktoré môže trvať aj týždne alebo mesiace. Ochorenie môže byť spočiatku nenápadné a prejavuje sa len ako občasné začervenanie.
Existuje niekoľko štádií tohto ochorenia.
- I. štádium – Postupne môže začervenanie pretrvávať aj dlhšiu dobu.
- II. štádium – Začervenanie pretrváva a sú viditeľné aj rozšírené cievky (telenagiektázie).
- III. štádium – V tomto štádiu dochádza k tvorbe pupienkov, ktoré sa môžu plniť hnisom. Koža je viac prekrvená a zhrubnutá. Výsevy sú časte a trvajú aj niekoľko týždňov.
- IV. štádium – Tvoria sa zápalové uzly a ložiská. Dochádza k zhrubnutiu kože, niekedy až ako hľuzovité útvary, napríklad na nose ako tzv. rhinophyma (hlavne u mužov).
Príčina
Samotná príčina tohto ochorenia nie je stále úplne známa. Rolu v tom však môže hrať dedičnosť, farba pleti (svetlejšia pleť je náchylnejšia) alebo iné pridružené ochorenia, ako napríklad poruchy zažívacieho traktu alebo hypertenzia. Existuje však množstvo spúšťačov, vďaka ktorých eliminácií viete zabrániť vzplanutiu ochorenia.
Najčastejšie spúšťače rosacey
- Vonkajšie prostredie – Koža s rosaceou je menej odolná voči faktorom vonkajšieho prostredia. Slnečné žiarenie môže spôsobiť sčervenanie a vyvolať zhoršenie prejavov. Silná zima alebo naopak veľké teplo, či silný vietor môžu taktiež zhoršiť prejavy tohto ochorenia.
- Stres – Jedným z najčastejších spúšťačov rosacey je emocionálny stres. Náhle zmeny v emóciách, ako je smiech, pocit hnevu alebo úzkosti, môžu viesť k sčervenaniu tváre. Dlhodobý stres môže spôsobiť vzplanutie rosacey aj na niekoľko týždňov alebo mesiacov.
- Životný štýl – Aj fyzický stres môže ovplyvniť pokožku. Napríklad cvičenie, zvyšuje telesnú teplotu, čo môže vyvolať podráždenie pleti a rozvoj prejavov.
- Kozmetika – Ľudia s rosaceou majú citlivú pleť, ktorá sa ľahko podráždi. Preto by sa mali vyhýbať produktom obsahujúcich parfumáciu alebo napríklad alkohol. Taktiež by mali byť opatrní pri používaní niektorých zložiek, ako napríklad antioxidanty alebo kyseliny.
- Potraviny a nápoje – Ukázalo sa, že viaceré jedlá môžu spôsobiť vzplanutie tohto ochorenia. Sú to napríklad pikantné jedlá, alkohol (najčastejšie červené víno, ale aj pivo alebo napríklad gin) alebo napríklad horúce nápoje (čaj, káva, horúca čokoláda).
- Lieky – Medzi lieky, ktoré môžu vyvolať rosaceu patria steroidné lieky alebo lieky, ktoré spôsobujú rozšírenie ciev (vazodilatáciu).
A čo liečba rosacey?
Smutnou správou je, že toto ochorenie je v podstate nevyliečiteľné. Dobrou správou však je, že ak sa budete vyhýbať vyvolávajúcim faktorom, môžete výrazne zmierniť príznaky rosacey. Ak si neviete rady, neváhajte a vyhľadajte dermatológa.
TIPY:
- Spoznajte vaše spúšťače a posnažte sa ich eliminovať. Môžete si ich napríklad niekde zapisovať.
- Hydratujte, hydratujte, hydratujte! Hydratovaná pleť tvorí ochrannú bariéru proti nečistotám a faktorom vonkajšieho prostredia.
- Buďte opatrní pri výbere procedúr v salónoch. Niektoré kroky u kozmetičky môžu vašu pleť dráždiť (napríklad naparovanie, exfoliácia alebo vytláčanie).
- Či už ide o produkty starostlivosti o pleť alebo make-up, používajte jemné a nedráždivé produkty bez obsahu alkoholu a parfumácie.
- Vždy pred použitím produkt otestujte (napríklad na predlaktí).
- Každodenne používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom. Ak je vaša pleť veľmi citlivá zvoľte si opaľovací krém s menej dráždivými minerálnymi ochrannými filtrami.
- V rutine používajte zložky, ktoré zmierňujú príznaky rosacey:
- Kyselina azelaová
- Niacinamid
- Aloe
- Ceramidy
- Zelený čaj
- Ryžová voda
- Centella asiatica
- Ak nič nepomáha, neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc!
Rosacea je omnoho častejšie ochorenie, ako si myslíte. Postihuje množstvo ľudí po celom svete, najmä tých so svetlejším typom pokožky. Aj keď neexistuje žiadny liek, ktorý by rosaceu priamo liečil, existujú možnosti, ako upokojiť vzplanutie tohto ochorenia a obmedziť ďalšie vzplanutie.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.