Kozmetika

STARNUTIE KOŽE: Zmeny na koži a prevencia proti starnutiu

Koža je najväčším orgánom ľudského tela, ktorý plní množstvo funkcií, ako je ochrana alebo termoregulácia. So zvyšujúcim sa vekom sú tieto funkcie stále viac a viac narušované. Aké zmeny sa teda v našej koži dejú? Môžeme im nejak predísť alebo ich aspoň minimalizovať? To sa dozviete v tomto článku.  

STARNUTIE KOŽE (SKIN-AGING)

Nie je žiadnou novinkou, že sa naša koža sa vekom mení. Stáva sa tenšou, stráca tuk a nevyzerá tak hladko, ako kedysi. Rany a škrabance sa môžu dlhšie hojiť a roky opaľovania alebo dlhodobého pobytu na slnku môžu viesť k vráskam, suchej pleti, k tvorbe stareckých škvŕn alebo dokonca rakovine kože.

To, ako sa vaša koža počas života mení, závisí od viacerých faktorov. Podieľa sa na tom jednak genetika, ale aj životný štýl alebo napríklad strava.

VNÚTORNÉ A VONKAJŠIE STARNUTIE KOŽE

Starnutie kože (skin-aging) rozlišujeme na vnútorné a vonkajšie. Vnútorné starnutie kože je výsledkom plynutia času a je spôsobené hlavne voľnými kyslíkovými radikálmi. Dochádza k zníženiu žírnych buniek (mastocytov), ktoré našu kožu pred týmito voľnými radikálmi chránia. So zvyšujúcim sa vekom sa znižuje aj množstvo fibroblastov a produkcia kolagénu. Na pleti preto pozorujeme jemné vrásky, nižšiu elasticitu a suchosť. K vnútornému starnutiu pleti patrí aj náš genetický balíček, ktorý nedokážeme ovplyvniť.

Vonkajšie starnutie kože je spôsobené environmentálnymi faktormi, ako sú:

Vonkajšie faktory ovplyvňujúce starnutie
  • Fajčenie
    • Fajčenie vystavuje pokožku viacerým škodlivým faktorom. Nikotín zužuje krvné cievy, čím sa znižuje množstvo kyslíka a živín, ktoré sa dostávajú do buniek. Chemikálie v cigaretách tiež degradujú kolagénelastín, čím sa urýchľuje tvorba vrások. Pohyby svalov tváre vykonávané počas fajčenia taktiež spôsobujú tvorbu vrások. V neposlednom rade cigarety obsahujú decht nitrozamíny, ktoré sú karcinogénne a môžu tak spôsobovať rakovinu.
  • Strava
    • Je známe, že výživa ovplyvňuje starnutie kože. Zvýšený príjem antioxidantov môže výrazne spomaliť tento proces. Antioxidanty nájdeme napríklad v ovocí, zelenine alebo strukovinách. Taktiež je vhodné užívanie vitamínu Ckyseliny linolovej. Naopak rýchlejšiu tvorbu vrások a atrofiu kože môže spôsobiť zvýšený príjem tukov a sacharidov.
  • Vystavenie pleti UV žiareniu (fotostarnutie)
    • Najsilnejším vonkajším faktorom je fotostarnutie (photoaging). Viac ako 80% starnutia pokožky tváre je spôsobených chronickým vystavením pleti UV žiareniu. Slnečné žiarenie spôsobuje poškodenie bunkovej DNA a vyvoláva tvorbu voľných radikálov. Taktiež narúša tvorbu kolagénu, čo vedie k rýchlejšej tvorbe vrások. UV žiarenie tiež zvyšuje tvorbu pigmentových kožných buniek (melanocytov), čo vedie k hyperpigmentácií kože. Najzraniteľnejšie sú svetlé typy pokožky.
  • Menopauza
    • Príznaky prirodzeného starnutia začínajú okolo 50teho roku života. U žien sa tieto príznaky objavujú omnoho skôr, ako u mužov. Pripisuje sa to najmä zníženiu ochranných účinkov estrogénov počas menopauzy.

Ďalšími faktormi sú napríklad znečistené ovzdušie alebo nedostatok spánku. Všetky tieto faktory stimulujú produkciu voľných radikálov a tak v kožných bunkách dochádza k oxidačnému stresu. To vedie k tvorbe hlbších vrások, hyperpigmentácií a strate elasticity.

ZMENY NA KOŽI POČAS STARNUTIA

VRÁSKY A OCHABNUTIE

Na tvorbe vrások sa spolupodieľa viacero faktorov. UV žiarenie spôsobuje zníženú produkciu kolagénu, gravitácia ochabnutie kože a úbytok podkožného tuku vedie k stenčeniu kože. Prispieva k tomu aj fajčenie alebo napríklad strava plná sacharidov a nezdravých tukov. Najčastejšie sa vrásky objavujú na čele, medzi obočím alebo napríklad periorbitálne.

Pokles kolagénu a elastínu s vekom

SUCHÁ KOŽA A SVRBENIE

Úbytok zdravých tukov, ktoré sa nachádzajú v koži vedie k zvýšenej transepidermálnej strate vody (TEWL). Koža sa tak veľmi ľahko dehydratuje. Okrem toho môže k suchej pleti prispieť aj nedostatočný pitný režim, časté opaľovanie, fajčenie alebo napríklad stres. So zvyšujúcim sa vekom dochádza k strate potných a mazových žliaz, čo taktiež zhoršuje suchosť zrelej pleti.

Suchosť a svrbenie môže byť spôsobená aj zdravotnými problémami, ako napríklad cukrovkou alebo rôznymi ochoreniami obličiek. Používanie veľkého množstva mydla alebo dlhé horúce kúpele môžu suchú pokožku ešte zhoršiť. Samotná suchá pokožka svrbí, no svrbenie môže byť spôsobené aj užívaním niektorých liekov. Je preto veľmi dôležité dostatočne hydratovať zrelú pleť.

HYPERPIGMENTÁCIA

Počet pigmentových kožných buniek s vekom klesá a zvyšné melanocyty sa postupne zväčšujú. Dochádza tak k tvorbe rôznych pigmentových škvŕn. Starecké škvrny sú ploché hnedé škvrny, ktoré sú spôsobené dlhodobým vystavením kože slnečnému žiareniu. Preto sa najčastejšie objavujú na tvári, rukách alebo na chrbte. Tvorba týchto benígnych kožných lézií zvyčajne začína medzi treťou a piatou dekádou života a následne sa zrýchľuje. Tvoriť sa môžu aj ďalšie kožné lézie, ako napríklad seboroické keratózy. V dôsledku kumulatívnych účinkov chronického slnenia sa s vekom zvyšuje aj riziko rakoviny kože.

Ak sa chcete o hyperpigmentácií dozvedieť viac, prečítajte si náš článok: HYPERPIGMENTÁCIA: čo ju spôsobuje, ako jej predchádzať

Starecké škvrny

AKO TÝMTO ZMENÁM PREDÍSŤ ALEBO ICH ASPOŇ MINIMALIZOVAŤ?

Vnútorné starnutie bohužiaľ neovplyvníme, ale môžeme zmierniť starnutie pokožky spôsobené vonkajšími faktormi.

Keďže hlavným faktorom spôsobujúcim starnutie je práve UV žiarenie, preto asi nikoho neprekvapí, že najlepšou prevenciou je pravidelné používanie širokospektrálneho opaľovacieho krému. Krém s ochranným faktorom minimálne 30 nanášajte na pleť 15-30 minút predtým, ako pôjdete von. Taktiež nezabúdajte, že je potrebné ho počas dňa opakovane aplikovať (najlepšie každé 2 hodiny). Snažte sa tiež vyhnúť dlhodobému pobytu na slnku. Prípadne noste slnečné okuliare a klobúky so širokým okrajom. Vyhnite sa tiež opaľovaniu v soláriu.

Aveeno – Sunscreen Broad Spectrum Face Lotion SPF60 60ml
Purito Daily Go-To Sunscreen 60ml ,SPF 50+ PA++++
Kao – Biore – UV Aqua Rich Watery Gel SPF50+ PA++++ 90ml

Hydratácia je skvelou prevenciou tvorby vrások. Preto používajte krémy s hydratačnými zložkami, ako sú napríklad ceramidy, kyselina hyalurónová, glycerín a mnoho ďalších. A samozrejme nezabúdajte na správnu výživu a dostatok tekutín.

KraveBeauty – Oat So Simple Water Cream 80ml
make p:rem – Hydrate Me. Micro Tension Cream 65ml
Medi-peel Gold Age Tox Creme 50g

Ak je vaša pleť veľmi suchá môžete siahnuť po hydratačných sérach alebo esenciách, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú ochrannú bariéru kože. 

PURITO – DermHA-3 Serum 50ml
COSRX – Pure Fit Cica Serum 30ml
Dr. Ceuracle- Vegan Kombucha Tea Essence 150ml

Taktiež zložky ako kyseliny (AHA, BHA a PHA), vitamín C alebo retinoidy zlepšujú funkcie kožnej bariéry a taktiež spomaľujú tvorbu liniek a vrások a vyrovnávajú tón pleti.

Isntree – Clear Skin 8% AHA Essence 20ml
Etude House – Vita C Talk Peeling Pads 60ks
SOME BY MI – Retinol Intense Advanced Triple Action Eye Cream – 30ml očný krém

Koža sa s vekom mení a je to úplne v poriadku. Aj keď je starnutie nevyhnuté a prirodzené, môžeme zaviesť opatrenia, ktorými spomalíme jeho dôsledky. Predísť príznakom starnutia je oveľa jednoduchšie, ako sa ich pokúšať zvrátiť v neskoršom veku. Základom je preto prevencia.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *