Kozmetika

ŽENŠEN a jeho účinky na pleť

Kórejské prírodné zložky, ktoré zohrávali dôležitú úlohu v tradičnej starovekej ázijskej medicíne, sa čoraz viac používajú v produktoch starostlivosti o pleť. Jednou z týchto zložiek je práve ženšen (ginseng). Vedeli ste, že historicky bol ženšen jednou z najpoužívanejších ingrediencií proti starnutiu pleti a bol známy ako „koreň nesmrteľnosti“? Pre našu pokožku má však omnoho viac výhod.

ČO JE TO ŽENŠEN?

Ženšen, alebo ginseng, je pomaly rastúca rastlina s veľkým koreňom. Patrí do rodu Panax z čeľade Araliaceae.

Slovo ženšen pochádza z čínskeho slova rénshēn (Rén znamená osoba, shēn znamená koreň). Zaujímavosťou je aj fakt, že meno rodu Panax znamená v gréčtine „vše liečivý“.

Legenda hovorí, že ženšen bol najväčším tajomstvom Hweng Jini, historickej postavy známej ako „najkrajšia žena dynastie Joseon“. V tradičnej medicíne vo východnej Ázii sa používa už viac ako 2000 rokov na liečbu rôznych chorôb, napríklad vo forme čajov alebo tinktúr. Ženšen zlepšuje krvný obeh a posilňuje imunitný systém. Používal sa aj lokálne na hojenie rán a liečbu zápalov kože.

Hweng Jini

Dnes je ženšen jednou z najpopulárnejších zložiek používaných v kórejských produktoch starostlivosti o pleť.

BIELY vs. ČERVENÝ ŽENŠEN

Existuje niekoľko druhov ženšenu. Najčastejšie sa však v produktoch používajú biely a červený ženšen.

Biely ženšen je 4-6 ročný koreň, ktorý sa pri spracovaní olúpe a vysuší bez zahrievania. Je vysušený natoľko, že obsah vlhkosti v tomto koreni je zvyčajne nižší než 12%.

Červený ženšen je 6-ročný koreň. Pri spracovaní je najskôr naparený pri teplote 98-100°C po dobu 2-3 hodín. Následne je koreň sušený, čo mu dodáva jeho červenú farbu. Po vysušení je obsah vlhkosti v koreni menej ako 15%.

Ukázalo sa, že biely aj červený ženšen majú imunomodulačné, protizápalové, antioxidačné a antiatopické účinky. Zistilo sa však, že červený ženšen má o niečo lepšie vlastnosti a účinky. To je spôsobené chemickými zmenami, ku ktorým dochádza počas procesu parenia. Inými slovami, červený ženšen je uprednostňovaný pred bielym, pretože sa zdá byť účinnejší.  

Červený vs. Biely ženšen

AKTÍVNE ZLOŽKY

Z kórejského druhu ženšenu (Panax ginseng) bolo izolovaných asi 200 zlúčenín, vrátane množstva biologicky aktívnych látok, ako sú napríklad polysacharidy, ginsenosidy, peptidy, mastné kyseliny a množstvo ďalších.

Za hlavnú aktívnu zložku (aj najviac študovanú) sa považujú ginsenosidy. Existuje viac ako 100 druhov ginsenosidov a asi 38 bolo izolovaných z ženšenu (panax ginseng). Z toho 3 sú jedinečné pre červený ženšen.

Ginsenosidy sú známe ako potenciálny regenerátor nervového systému a neuroprotektívum. Taktiež zlepšujú krvný obeh a okysličenie kože.

Štúdie tiež ukázali, že ďalšie aktívne zložky majú silné antioxidačné účinky (najmä polysacharidy a fenolové zlúčeniny).

AKO ŽENŠEN FUNGUJE A AKÉ SÚ JEHO ÚČINKY NA PLEŤ?

Ako už bolo spomenuté vyššie, aktívne zložky ženšenu a jeho farmakologické účinky na náš organizmus sú dobre preštudované. Výskumy tiež začínajú dokazovať, že má množstvo výhod aj pre našu kožu.

Starnutie a vrásky (anti-agingové účinky)

Na starnutí pokožky sa podieľa viacero faktorov, ako je napríklad genetika, stres, hormonálne zmeny, životné prostredie a ďalšie. Ako asi všetci vieme, s vekom sa naša pokožka stáva tenšou, suchšou a stráca svoju elasticitu. To pozorujeme ako vrásky a ochabnutie.

Štúdie ukazujú, že ginsenosidy sú schopné zabrániť starnutiu pokožky. Pomáhajú redukovať vrásky a zabraňujú ich tvorbe. Taktiež chránia pleť pred poškodením pleti ultrafialovým žiarením (fotostarnutím). To však neznamená, že nie je potrebné používať opaľovací krém.

Obsahuje tiež množstvo vitamínov (napríklad vitamín D alebo B12). Všetky jeho zložky vedú k zlepšeniu cirkulácie krvi v pleti a zvýšeniu produkcie kolagénu. Ženšen teda pomáha pokožke udržať si pružnosť a pevnosť.

Zápalové zmeny a akné (protizápalové účinky)

Hoci väčšina výskumov týkajúcich sa ženšenu je zameraná na jeho účinky proti starnutiu, objavujú sa štúdie o tom, že by mohol byť prospešný aj pri liečbe kožných zápalov (napríklad akné).  

Zistilo sa, že červený ženšen vykazuje rovnakú alebo dokonca lepšiu aktivitu proti baktériám spôsobujúcim akné (Propionibacterium acnes), ako napríklad kyselina azelaová. Preto je skvelou zložkou pre ľudí, ktorí chcú preventívne bojovať proti starnutiu pleti a zároveň sa zbaviť akné.

Antioxidačné účinky

Ženšen obsahuje množstvo zložiek s antioxidačnými účinkami. Tieto látky chránia pleť pred škodlivými účinkami voľných radikálov a iných environmentálnych agresorov, ktoré by mohli viesť k tvorbe vrások alebo dokonca až k rakovine kože.

Rozjasnenie pleti (liečba hyperpigmentácie)

Existuje niekoľko štúdií, ktoré naznačujú, že ženšen je účinný pri liečbe hyperpigmentácie (hlavne melazmy). Výskumy ukazujú, že viac ako jedna zložka ženšenu zabraňuje tvorbe kožného pigmentu melanínu. Napríklad zložky ako fenolové zlúčeniny alebo ginsenosidy, znižujú tvorbu tyrozinázy (enzým zapojený do tvorby melanínu) a tým tvorbe hyperpigmentácií.

Ak sa chcete o hyperpigmentácií dozvedieť viac, prečítajte si naše články:

HYPERPIGMENTÁCIA: čo ju spôsobuje, ako jej predchádzať

HYPERPIGMENTÁCIA: 10 ÚČINNÝCH INGREDIENCIÍ

POUŽITIE

Ženšen môžeme nájsť v rôznych produktoch, či už ide o krém, sérum, toner alebo čistiaci gél. Najlepšou voľbou je produkt, ktorý na pleti zostáva dlhšie (krém alebo sérum), vďaka čomu dosiahnete lepšie výsledky.

Táto ingrediencia je vhodná na každodenné používanie, aj dvakrát denne. Je vhodný pre všetky typy pleti, vrátane citlivej. Pred zahrnutím do rutiny však odporúčame produkt otestovať pomocou tzv. patch testu (nanesenie produktu na zápästie), aby ste predišli prípadnému podráždeniu pleti.

KOMBINOVANIE

V súčasnosti neexistuje ingrediencia, ktorá by sa so ženšenom nemala kombinovať. Keďže obsahuje antioxidanty, je skvelou kombináciou k opaľovaciemu krému.

TIPY NA PRODUKTY:

I’m from – Ginseng Serum 30ml

Značka I´m From používa tie najčistejšie a najkvalitnejšie ingrediencie pochádzajúce z Južnej Kórei (napríklad z ostrova Jeju alebo najvyššej hory v Južnej Kórei – Jiri). Toto sérum obsahuje extrakt z červeného ženšenu (7,98%), ktorý zlepšuje pevnosť a pružnosť pokožky. Obsahuje tiež olej zo semien ženšenu Panax, vďaka ktorému je pokožka dobre hydratovaná. Okrem toho medzi zložkami nájdeme aj extrakt zo sladkého drievka alebo kyselinu hyalurónovú. Ide o ľahké sérum, ktoré má o niečo hustejšiu konzistenciu ako voda. Dobre sa vstrebáva do pokožky a pleť po nanesení nie je lepkavá. Je vhodné pre všetky typy pleti.

BEAUTY OF JOSEON – Revive Serum : Ginseng + Snail Mucin 30ml

Revive sérum od Beauty of Joseon obsahuje vodu z koreňa ženšenu (63,36%), ktorá pomáha stimulovať tvorbu kolagénu a taktiež regenerovať pokožku. Okrem toho sérum obsahuje slimačí mucín v koncentrácií 3%, ktorý pomáha pokožku hydratovať a niacinamid, ktorý rozjasňuje pleť a bojuje s hyperpigmentáciou. Toto sérum je v porovnaní s predchádzajúcim o niečo vodnatejšie. Neobsahuje parfumáciu ani esenciálne oleje. Je vhodné pre všetky typy pleti, vrátane citlivej.

ĎALŠIE TIPY NA PRODUKTY:

Beauty of Joseon – Ginseng Essence Water 150ml
SWANICOCO – Fermentation Peptine Eye Care Cream 20ml očný krém
BANILA CO – Clean It Zero Cleansing Balm Nourishing 100ml

Ženšen je účinná a overená ingrediencia, ktorá má množstvo výhod pre našu pokožku. Či už chcete bojovať s objavujúcimi sa vráskami alebo im predísť, alebo sa zbaviť akné, prípadne hyperpigmentácie, ženšen je skvelou voľbou na všetky tieto problémy.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.