Kozmetika

CERAMIDY a ich účinky na pleť

Vedeli ste, že ceramidy tvoria až polovicu lipidov našej kožnej bariéry? O tom, čo sú to vlastne ceramidy a prečo sú pre našu pokožku dôležité sa dočítate v tomto článku.

ČO TO SÚ CERAMIDY?

Ceramidy sú látky, ktoré patria do skupiny tukov označovanej sfingolipidy. Tie sa prirodzene nachádzajú v našom tele, ale môžu byť vyrobené aj synteticky alebo získané z rastlín. Nájdeme ich v bunkách najvrchnejšej časti pokožky (vo vrstve stratum corneum tvoria až 50% lipidov), ako súčasť ich membrán, vďaka čomu zabezpečujú ochranu kože. So zvyšujúcim sa vekom sa množstvo ceramidov v pokožke znižuje. Okrem starnutia môže byť tvorba ceramidov ovplyvnená napríklad aj sezónnymi zmenami.

AKO FUNGUJÚ A AKÉ SU ICH ÚČINKY?

Spolu s mastnými kyselinami a cholesterolom pôsobia ceramidy ako lepidlo, ktoré drží bunky pohromade a zároveň vytvárajú polopriepustnú (semipermeabilnú) ochrannú membránu. Vďaka ceramidom je pokožka jemná, pružná a udržiava si mladistvý vzhľad. Bez nich môže dochádzať k stratám vlhkosti a to môže viesť k dehydratácií pleti.

Ukázalo sa, že ceramidy majú množstvo prospešných účinkov pre našu pokožku. Pozrieme sa na niektoré z nich:

 • UDRŽIAVANIE KOŽNEJ BARIÉRY
  • Ochranná bariéra kože sa skladá z troch lipidov – 50% ceramidy, 25% cholesterol a 15% voľné mastné kyseliny. Úbytkom ceramidov dochádza k narušeniu rovnováhy tejto bariéry, čo môže spôsobiť podráždenie. Začlenením ceramidov do rutiny sa udržiava integrita pokožky.
 • HYDRATÁCIA
  • Zdravá kožná bariéra pomáha uzamykať vlhkosť v pleti a zabraňuje stratám vody. Bez ceramidov dochádza k transepidermálnej strate vody (TEWL), teda strate vody cez pokožku. Vlhkosť sa tak odparuje z pokožky, vďaka čomu je dehydratovaná, suchá až podráždená.  
 • ANTI-AGING (ZMENŠENIE VIDITEĽNÝCH ZNÁMOK STARNUTIA)
  • Suchá pleť je jedným z dôvodov rýchlejšieho starnutia pokožky. Ceramidy sú dôležité pre udržiavanie mladistvej a žiarivej pleti. Výrazne redukujú vrásky a jemné linky tým, že zlepšujú funkciu kožnej bariéry, integritu buniek kože a udržiavajú obsah lipidov v pokožke.
 • LEPŠIA TOLERANCIA AKTÍVNYCH ZLOŽIEK
  • Spevnením kožnej bariéry chránia pleť pred nežiadúcimi účinkami aktívnych ingrediencií, čím znižujú podráždenie pleti.  
 • ZMIERNENIE KOŽNÝCH ZÁPALOV
  • Ceramidy zlepšením hydratácie a funkcie kožnej bariéry pomáhajú upokojiť podráždenú alebo zapálenú pokožku. Pomáhajú znížiť svrbenie a začervenanie. Sú vhodnou voľbou aj pri ekzémoch, kedy vďaka ceramidom nedochádza k strate vlhkosti kože, čím sa zníži suchosť a šupinatenie. Spevnením kožnej bariéry aknóznej pleti sa tiež zabráni vstupu baktérií a iných nečistôt do hlbších vrstiev pokožky, čo pomáha znižovať tvorbu ďalších vyrážok.   

CERAMIDY V ZLOŽENÍ

Na trhu je niekoľko dostupných typov ceramidov. Zvyčajne v zozname zložiek nájdeme slovo „ceramide“ (ceramide AP, EOP, NP, NG), ale neplatí to vždy. V zložení môžeme nájsť aj zložky ako fytosfingosine alebo sfingosine. Ide o látky, ktoré našu pokožku stimulujú k produkcií ceramidov.

PRÍRODNÉ ALEBO SYNTETICKÉ CERAMIDY – KTORÉ SÚ LEPŠIE?

Prírodné ceramidy sa získavajú z rastlín (tie dokážu pleť hydratovať, ale neudržiavajú kožnú bariéru), alebo môžu pochádzať zo zvieracej kože (čo sa považuje za neetické). Väčšina produktov preto obsahuje synteticky vyrobené ceramidy, ktoré sú etické a zároveň veľmi efektívne.

AKO ICH SPRÁVNE POUŽÍVAŤ?

Ceramidy môžu byť súčasťou krémov, sér, tonerov, masiek a ďalších produktov. Postup v starostlivosti o pleť teda závisí od produktov, ktoré používate. Môžete ich používať dvakrát denne, v rannej aj večernej rutine. Ide o jednoduché, bezpečné ingrediencie, ktoré sú vhodné pre všetky typy pleti.

Odporúčame aplikovať ceramidy bezprostredne po sprche, aby sa v pokožke uzamkla dodatočná vlhkosť.

KOMBINÁCIE

Vo všeobecnosti sa ceramidy považujú za bezpečnú ingredienciu a zatiaľ neexistujú zložky, s ktorými sa kombinovanie neodporúča. Najúčinnejšie sú v kombinácií so zložkami, ktoré sú rovnako ako ceramidy „identické s pokožkou“ (keďže sú jej prirodzenou súčasťou). Sú to látky ako glycerín, aminokyseliny alebo cholesterol. Taktiež sa odporúča kombinácia s kyselinami (AHA, BHA), pretože po odstránení odumretých kožných buniek sa ceramidy lepšie absorbujú do pokožky.

Ako každý nový produkt vo vašej rutine, aj ceramidom môže chvíľu trvať, kým sa prejavia ich pozitívne účinky. Sú však skvelou ingredienciou, ktorá zabezpečuje hydratáciu kože a regeneráciu ochrannej kožnej bariéry po celý rok.

TIPY NA PRODUKTY

ILLIYOON – Ceramide Ato Concentrate Cream 200ml

ILLIYOON je značka starostlivosti o pleť, ktorá sa špecializuje na produkty zamerané na  suchú pleť. Ceramide Ato Concentrate Cream je hydratačný krém s obsahom ceramidov, ktorý preniká hlboko do pleti a posilňuje a zlepšuje kožnú bariéru. Neobsahuje alkohol, je bez vône a je vhodný pre všetky typy pleti. Má hustú krémovú textúru s drobnými ceramidovými guľôčkami. Rýchlo sa vpíja do pleti a nezanecháva ju mastnú.

COSRX – Balancium Comfort Ceramide Cream 80g

Ak hľadáte produkt, ktorý počas zimy upokojí vašu pokožku a dodá pleti hydratáciu, COSRX Comfort Ceramide Cream je skvelá voľba. Má balzamovú textúru a je vhodný pre všetky typy pleti. Okrem ceramidov obsahuje tiež centella leaf water a madecassic acid, vďaka čomu je vhodný aj pre aknóznu pleť.

ĎALŠIE TIPY

COSRX Comfort Ceramide Cream Mist 120ml
ILLIYOON- Ceramide Ato Soothing Gel 175ml
Esthemax- Hyaluronic Acid & Ceramide 884 100ml

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.