Kozmetika

ÍLOVÉ MASKY: čo to je a ako fungujú

Ílové masky nie sú na trhu vôbec novinkou. Už po stáročia sa používajú ako prírodný liek na rôzne kožné ochorenia. Existuje však niekoľko druhov ílových masiek. Ako sa líšia a ako ílové masky vlastne fungujú? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

ČO JE TO ÍL?

Íl je známy ako prírodný detoxikátor, ktorý pochádza priamo zo zeme (v podstate je to hlina). Pomáha z pokožky vytiahnuť nečistoty a prebytočný maz.

Používanie ílu nie je vo svete starostlivosti o pleť novinkou. Už starovekí Egypťania, Gréci alebo Rimania vedeli o blahodarných účinkoch bahenných kúpeľov. Íl používali na hojenie rán alebo napríklad zastavenie krvácania.

AKO ÍLOVÉ MASKY FUNGUJÚ?

Na trhu existuje množstvo druhov ílov, ktoré majú pre pokožku rôzne výhody. Prevládajúcou funkciou ílov je ich schopnosť vytiahnuť z pleti mastnotu a nečistoty.

Íl má v kombinácií s vodou záporne nabitý elektrický náboj. Naopak väčšina toxínov, baktérií, ťažkých kovov a nečistôt má kladne nabité molekuly. Nanesením ílovej masky na pokožku sa kladné molekuly naviažu na záporné a spolu s maskou sa z pleti zmývajú aj nečistoty.

Nie je to však jediný spôsob, akým íl pôsobí na zlepšenie integrity pokožky. Je tiež bohatý na minerály vrátane vápnika, horčíka, oxidu kremičitého, sodíka, medi, železa a draslíka.

DRUHY ÍLOV

  • Bentonitový íl

Tento druh ílu vzniká zo sopečného popola. Patrí medzi najobľúbenejšie íly, lebo je najsilnejší v detoxikácií pokožky. Taktiež pôsobí proti baktériám a podporuje krvný obeh v koži. Môže však byť príliš silný pre citlivú pleť.

  • Kaolínový íl

Zo všetkých druhov je biely kaolínový íl najjemnejší a preto je vhodný aj pre citlivú pleť. Aj keď je skvelý na exfoliáciu, nemá tak silné detoxikačné účinky ako bentoin. Existujú aj ďalšie druhy. Podľa citlivosti vašej pleti si môžete vybrať od bieleho, žltého až po ružové alebo červené kaolínové íly. Červený íl je najsilnejší a má tiež najviac pozitívnych účinkov na kožný krvný obeh, čo pomáha rozjasniť tón pleti.

  • Rhassoul clay (marocký íl)

Starobylý íl Rhassoul je bohatý na minerály a pochádza z Maroka. Na rozdiel od bentoinitového ílu, je jemný a nevysušuje pokožku. Podporuje elasticitu a zlepšuje textúru pleti. Vďaka skvelému minerálnemu zloženiu je veľmi prospešný pre pokožku a tiež pre vlasy a pokožku hlavy.

  • Francúzsky zelený íl

Ako už napovedá názov, pochádza z Francúzska a jeho zelené sfarbenie je spôsobené rozloženým rastlinným materiálom a oxidom železa. Je známy pre svoje exfoliačné a póry sťahujúce účinky. Absorbuje prebytočný maz a podporuje krvný obeh.   

Rôzne druhy ílov

VÝHODY ÍLOVÝCH MASIEK NA PLEŤ

Ílové masky dokážu absorbovať mastnotu z pokožky a predchádzať tak tvorbe pupienkov, čiernych alebo bielych bodiek. Môžu byť preto účinné najmä pre ľudí s mastnou pleťou so sklonom k tvorbe akné. Íly sú však veľmi bohaté na minerály, ktoré môžu byť prospešné pre všetky typy pleti.

Okrem absorbovania mastnoty majú ílové masky množstvo ďalších výhod:

  • DETOXIKUJE A ČISTÍ POKOŽKU
    • Ílové masky majú skvelé detoxikačné účinky. Majú silný záporný elektrický náboj, na ktorý sa viažu kladne nabité nečistoty a baktérie. Pomocou ílu je možné z pokožky odstrániť akúkoľvek znečisťujúcu látku. Ide o nanočastice, ťažké kovy, chemikálie a v podstate všetky nečistoty, na ktoré si spomeniete (v našom modernom svete sú ich tisíce). Keď sa nečistoty z prostredia dostanú do kontaktu s pokožkou, môžu sa ukladať v póroch a viesť k zápalom alebo alergickým reakciám. Použitie ílovej masky vašu pokožku čistí, obnovení a zanechá ju bez zápalu.
  • ANTIBAKTERIÁLNE ÚČINKY
    • Ako sme spomínali, hydratovaný íl viaže nielen nečistoty, ale aj škodlivé baktérie. Zabraňuje tak premnoženiu baktérií, čím udržiava zdravú mikroflóru pokožky a bráni tak tvorbe bakteriálnych kožných ochorení a akné. Inými slovami, ílové masky fungujú ako „prírodné antibiotikum“. Zároveň nedochádza k vyhubeniu „priateľských“ baktérií, ktoré podporujú zdravú imunitu pokožky.
  • UVOĽŇUJE A SŤAHUJE KOŽNÉ PÓRY
    • Kožné póry sa zväčšujú, keď dochádza k ich upchatiu prebytočným mazom, baktériami a nečistotami. Po nanesení ílovej masky budete cítiť, ako hlina schne. Pri schnutí maska nasáva oleje a nečistoty, ktoré upchávajú póry. Po zmytí si môžete všimnúť, ako sú vaše póry vyčistené. Pri pravidelnom používaní si môžete všimnúť, že dochádza k zmenšeniu vašich pórov. Ak sa chcete o póroch dozvedieť viac, prečítajte si náš článok: PÓRY: čo ich spôsobuje a ako ich minimalizovať.
  • REGULUJE TVORBU KOŽNÉHO MAZU
    • Naša pokožka prirodzene produkuje kožný maz, ktorý ju chráni a zvlhčuje. Ak dochádza k nadmernej aktivácií imunitného systému (stres, infekcia, autoimunita a ďalšie), pokožka môže prehnane produkovať kožný maz. Výsledkom toho môže byť tvorba vyrážok, čiernych alebo bielych bodiek, príliš mastná pleť alebo iné nedokonalosti pleti. Často je preto nutné riešiť príčinu zvýšenej produkcie mazu. Ílová maska však môže pomôcť s prehnaným mastením pleti a upchávaním pórov.
  • ZLEPŠUJE TÓN PLETI
    • Nerovnomerný tón pleti je spôsobený nadmernou produkciou kožného pigmentu melanínu. Ílové masky pomáhajú pleti zbaviť sa toxínov a odumretých kožných buniek a tým ju udržiavať čistú. Okrem toho pomáhajú pleti vyzerať mladšie zlepšujú jej textúru aj tón tým, že zmierňujú zápal a dodávajú jej dostatočné množstvo oxidu kremičitého.

AKO SPRÁVNE POUŽÍVAŤ ÍLOVÉ MASKY?

Masku si aplikujte na vyčistenú pleť pomocou prstov, alebo si môžete pomôcť aj štetcom. Môžete ju nanášať na celú tvár alebo len na časť, ktorá sa vám najviac mastní (napríklad T-zóna). Nenanášajte masku na suché miesta, môžete tým poškodiť ochrannú kožnú bariéru. Nanesenie ílovej masky a jej úplné vysušenie môže v skutočnosti spôsobiť viac škody ako úžitku. Najlepšie je odstrániť produkt skôr, ako úplne vyschne. Keď je maska úplne suchá, íl začne z pleti odvádzať aj vzácnu vlhkosť a to môže spôsobiť podráždenie a dehydratáciu pleti. Na zmytie masky použite vlažnú vodu, alebo ju zotrite navlhčeným uterákom DALORA.

Ílové masky môžu byť skvelým pomocníkom v čistení pleti, ale netreba to s nimi preháňať. Nepoužívajte tieto masky častejšie ako 2-3x do týždňa. Okrem pleti môžete masku použiť kdekoľvek na tele, kde potrebujete vyčistiť pokožku.

TIPY NA PRODUKTY

Jeju Volcanic mask
Innisfree – Jeju Volcanic Pore Clay Mask Original 100ml
Isntree – Real Mugwort Clay Mask 100ml
Some By Mi – Super Matcha Pore Clean Clay Mask 100g

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *