Kozmetika

6 CHÝB, KTORÉ ROBÍTE PRI POUŽÍVANÍ OPAĽOVACIEHO KRÉMU

Všetci vieme, že opaľovací krém je každodennou nevyhnutnosťou na ochranu pokožky pred škodlivým ultrafialovým žiarením počas celého roka. Používanie krému s SPF zabraňuje poškodeniu kolagénu slnečnými lúčmi, pomáha predchádzať vráskam a v neposlednom rade ide o dôležitú prevenciu rakoviny kože.

Sme v strede leta, kedy je používanie opaľovacieho krému samozrejmosťou (dúfajme). Nanášate si však krém s ochranným faktorom správne? Robíte pri aplikácií všetko správne? Poďme sa spolu pozrieť na 6 najčastejších chýb pri používaní opaľovacieho krému.

  1. VYNECHÁVATE NIEKTORÉ MIESTA

Väčšina z nás si opaľovací krém každodenne aplikuje na tvár, ale zanedbávame jeho nanášanie na ďalšie dôležité oblasti. Nie je teda náhoda, že tieto zanedbávané miesta patria medzi najčastejšie lokalizácie rakoviny kože. Napríklad štúdia z roku 2019 zistila, že takmer 20 percent účastníkov si neaplikuje krém na očné viečka. Koža v oblasti očných viečok je jednou z najčastejších lokalizácií rakoviny kože na jednotku plochy. Okolo očí je dôležité aplikovať opaľovací krém, ktorý ich nebude dráždiť.

Etude House – Sunprise Mild Watery Light Sunscreen 50g

Je preto dôležité nanášať opaľovací krém na všetky oblasti, ktoré budú vystavené slnku.

Nezabúdajte preto hlavne na uši, pokožku hlavy, pery, očné viečka, krk a hrudník, chrbty rúk a nôh.

Miesta, kde by ste si mali nanášať opaľovací krém

Uši sú vďaka svojim záhybom pomerne náročné na aplikáciu SPF. Ide však o oblasť, ktorá dostáva veľké množstvo slnečného žiarenie a preto ju netreba vynechať (a to ani ak máte dlhé vlasy. Ide totiž o tretiu najčastejšiu lokalizáciu rakoviny kože.

Pery možno niektorí nepovažujú za kožu a tak aplikáciu SPF na túto oblasť úplne vynechávajú. Ochrana tejto oblasti je však pomerne jednoduchá. Existujú balzamy na pery s SPF. Ak však takýto balzam nevlastníte, nestresujte sa a pokojne naneste svoj pleťový opaľovací krém aj na pery.

Pokožka hlavy je najvyšší bod nášho tela a preto je pravdepodobnosť jej spálenia pomerne vysoká. Ak vám príde aplikácia krému na cestičku vo vlasoch nepríjemná a komplikovaná, môžete použiť SPF púder alebo sprej. Pomôcť si môžete aj nosením klobúkov alebo inej pokrývky hlavy.

Nohy sú ďalšou lokalitou, na ktorú pri aplikácií SPF často zabúdame. Pokiaľ nemáte obuté topánky s úplným krytím a obľubujete nosenie sandálov alebo šľapiek, určite si nohy nezabudnite natrieť.

Kao – Biore UV Aqua Rich Aqua Protect Lotion SPF50+ PA++++ 70ml
  1. APLIKUJETE NEDOSTATOČNÉ MNOŽSTVO

Nanášanie nedostatočného množstva opaľovacieho krému patrí medzi najčastejšie chyby pri jeho aplikácií. Ako však viem, koľko je dostatočné množstvo? Odporúčané množstvo je pol čajovej lyžičky na tvár a krk. Laicky to však znamená: aplikujte ho poriadne a vôbec ním nešetrite (potrebujete predsa natrieť aj okrajové časti!).

Odporúčané množstvo opaľovacieho krému na rôzne časti tela

Môžete tiež použiť tzv. „2 fingers rule“ (pravidlo dvoch prstov). Opaľovacím je krémom je však nutné pokryť celú dĺžku prstov.

Metóda dvoch prstov

Väčšinou sa ľudia vyhýbajú väčšiemu množstvu pretože sa im nepáči textúra alebo im to kazí vzhľad make-upu. Preto je dôležité nájsť opaľovací krém, ktorý vám vyhovuje a nie je vám jeho aplikácia nepríjemná.

  1. POČAS DŇA SPF NE-REAPLIKUJETE

Nemôžete len raz ráno aplikovať SPF a myslieť si, že vás to chráni celý deň. Ochranný faktor všetkých opaľovacích krémov (aj tých vodeodolných) výrazne klesá po dvoch hodinách. Preto všeobecne platí, že by ste opaľovací krém mali opätovne nanášať každé dve hodiny.

Opätovná aplikácia však nie je dôležitá len vtedy, ak sa vyvaľujete na pláži! Ak sa však silno potíte, plávate alebo trávite čas na priamom slnku, je nutné natierať sa ešte častejšie.  

Možno sa bojíte, že ak nosíte make-up, tak vám ho re-aplikácia SPF úplne pokazí. Nie je to však pravda. V súčasnosti existuje niekoľko možností, vďaka ktorým svoju pleť ochránite a nezničíte si pritom make-up. Môžete použiť SPF v spreji, púdri, penové SPF alebo napríklad veľmi populárne SPF v tyčinke.

innisfree – No Sebum Sun Cushion SPF50+ PA++++ 14g
Maxclinic – Catrin Natural 100 Sunkill RX SPF46 PA+++ 12g
Isntree – Hyaluronic Acid Airy Sun Stick 22g
  1. POUŽÍVATE STARÝ/PREEXPIROVANÝ OPAĽOVACÍ KRÉM

S touto chybou sa stretávame aj pri iných skincare produktoch. Po otvorení fľaštičky sa ochranné filtre v opaľovacích krémoch začnú okamžite rozpadávať a časom sa ich zloženie zhorší. Preto dodržujte dátum spotreby uvedený na obale produktu a neriskujte nedostatočnú ochranu tým, že vyjdete na slnko s opaľovacím krémom, ktorý ste si kúpili v roku 2013.

  1. APLIKUJETE NA TVÁR TELOVÝ OPAĽOVACÍ KRÉM

Áno, môžete to urobiť, ale odporúča sa, aby ste sa tomu vyhli. Pýtate sa prečo? Zloženie telového opaľovacieho krému vám môže spôsobiť upchatie pórov a viesť k tvorbe pupienkov. Opaľovacie krémy na tvár sú častejšie navrhnuté tak, aby neboli komedogénne, teda neobsahujú látky upchávajúce póry. Je pravdou, že upchať póry vám môže aj pleťové SPF, no u telového je pravdepodobnosť omnoho vyššia.

Takže pamätajte na to, že len preto že fľaštička telového krému s SPF je lacnejšia a väčšia, nestojí za to, aby ste riešili množstvo vyrážok a upchatých pórov.

Kao – Biore UV Aqua Rich Watery Essence SPF 50+ PA++++ 2019 Edition 50g
Heimish podkladová báza pod make up
Heimish – Artless Glow Base, SPF 50+ PA+++ 40 ml
  1. OPAĽOVACÍ KRÉM NANÁŠATE LEN POČAS SLNEČNÝCH DNÍ

Zamračený deň neznamená, že môžete vynechať aplikáciu opaľovacieho krému. To, že slnko nevidíme a necítime jeho teplo na tvári neznamená, že nespôsobuje žiadne škody. Aj keď slnko nevidíme, na našu pokožku dopadá až 80% UV lúčov.

Ak si myslíte, že vás doma chránia okná, tak sa mýlite. Okná totižto blokujú len UVB lúče, ale väčšina prepúšťa UVA lúče, ktoré sa dostávajú hlbšie do pokožky a spôsobujú predčasné starnutie kože.

Canmake – Mermaid Skin Gel UV SPF 50+ PA++++ – Clear 40g
Etude House – Sunprise Airy Finish SPF50+ PA+++ 55ml
Innisfree – Anti-aging Serum Sunscreen SPF 50+ PA++++ 40ml

Každodenné používanie opaľovacieho krému počas celého roka sa odborníkmi odporúča na ochranu pokožky pred akýmikoľvek formami poškodenia slnkom. Stretli ste sa s ďalšími chybami pri používaní krému s ochranným faktorom? Dajte nám vedieť do komentárov.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

2 thoughts on “6 CHÝB, KTORÉ ROBÍTE PRI POUŽÍVANÍ OPAĽOVACIEHO KRÉMU

  1. Stanislava Majerová píše:

    Ktoré SPF je vhodné na citlivé oči, teda, že po nanesení mi nebudú celý deň slziť oči, prípadne sa neobjaví začervenanie a svrbenie. a najlepšie bez vône. Ďakujem.

    1. Andrej píše:

      Dobrý deň,

      mohli by ste skúsiť napr. SPF od značky COSRX – https://www.dalora.sk/obchod/cosrx-aloe-soothing-sun-cream-pa-spf-50-50ml/

      Cosrx – Aloe Soothing Sun Cream, PA+++ SPF 50+ – upokojujúci krém na opaľovanie 50ml

      Tento krém je vhodný na citlivú pokožku, je hydratačný a upokojuje citlivú pokožku a zabraňuje jej začervenaniu alebo stresovým prejavom 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *