Kozmetika

6 TIPOV PRE ZIMNÚ STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ

Blíži sa zimné obdobie, ktoré je pre našu pleť pomerne náročné. So zimou prichádza nedostatok vlhkosti, studený vietor a keď sa to skombinuje so suchým vnútorným teplom ohrievačov, výsledkom je matná a dehydratovaná pokožka. Môžeme tomu však predísť nastavením správnej zimnej rutiny. V tomto článku nájdete 6 tipov, ako svojej pleti pomôcť, aby prežila zimu bez výrazného poškodenia.

POKOŽKA vs. ZIMA

Spolu so znižujúcou sa teplotou, klesá aj vlhkosť pokožky. Zatiaľ čo letné horúčavy zvyknú viesť k zvýšenej produkcií mazu, zimné počasie má presne opačný efekt. Zmeny teplôt medzi chladným vonkajším prostredím a vykúrenými interiérmi dráždia pokožku a môžu narušiť ochrannú kožnú bariéru. V zime taktiež zvykneme piť menej vody. Výsledkom je horšie hydratovaná pokožka, ktorá je suchá, šupinatá a podráždená.

Chlad ovplyvňuje aj kožnú mikrocirkuláciu. Pri nízkych teplotách sa kožné kapiláry sťahujú, aby sa znížil prietok krvi kožou. Je to ochranný mechanizmus, ktorý sa snaží udržiavať telesnú teplotu a po expozícií sa kapiláry znovu vrátia do normálu. Tieto zmeny v mikrocirkulácií môžu viesť k začervenaniu alebo teleangiektáziám (rozšírenie drobných kapilár – “červené nitky”). Okrem spomenutých vplyvov poškodzujeme našu pokožku aj trením odevov.

Všetko to môže viesť k poškodeniu hydrolipidického filmu na povrchu pokožky. Ide o vrstvu zloženú z olejov a lipidov (tukov), ktoré sú potrebné na udržanie rovnováhy pokožky a jej ochranu pred vonkajším prostredím. Narušenie tejto bariéry spôsobí, že je pokožka zraniteľnejšia a náchylnejšia k poškodeniu zimnými stresormi. Aby sme minimalizovali vplyv chladu na pokožku a predišli jej výraznej dehydratácií, odporúčame prispôsobiť rutinu starostlivosti o pleť zimn obdobiu pomocou 6tich tipov.

6 TIPOV:

 1. JEMNÉ ČISTENIE
  • Čistenie pleti je prvým krokom v starostlivosti o pleť a nie je tomu inak ani počas zimného obdobia. Dnes je veľmi populárna metóda dvojitého čistenia pleti (double cleansing). Je to metóda, ktorá je k pleti veľmi šetrná a preto je vhodná aj ako súčasť zimnej rutiny. V prvom kroku pleť očistite prípravkom na bázy oleja alebo micelárnou vodou, a opláchnite ju vodou. V druhom kroku použite jemný čistič, ktorý z pleti neodstráni vlhkosť. V zime sa vyhnite prípravkom, ktoré obsahujú vysoké koncentrácie penidiel, alkoholu a kyselín (napr. kyselina salicylová, kyselina glykolová atď.). Je možné, že pokiaľ je vaša pokožka veľmi suchá a citlivá, tak ju postačí čistiť len 1x denne (najlepšie večer). Ráno stačí pleť opláchnuť vlažnou vodou.

Prvý krok:

SKIN1004 – Madagascar Centella Light Cleansing Oil KR Edition 200ml
Heimish-All Clean Balm 50ml

Druhý krok:

KraveBeauty – Matcha Hemp Hydrating Cleanser 120ml
Haruharu WONDER – Black Rice Moisture 5.5 Soft Cleansing Gel 100ml
 1. HYDRATÁCIA
  • Základným pravidlom zimnej rutiny je udržiavať pokožku hydratovanú. Stav pleti sa počas chladných mesiacov u väčšiny ľudí mení na dehydratovanú pleť so šupinkami a často aj so sklonom k väčšiemu podráždeniu. Áno, aj mastná pleť môže byť v zime dehydratovaná. Dobrý hydratačný prípravok by mal obsahovať humektanty, teda látky, ktoré v pleti viažu vodu. Medzi humektanty patrí napríklad kyselinu hyalurónová, glycerín, panthenol, peptidy, urea, aminokyseliny a mnoho ďalších. Ideálne je použiť hydratačné tonikum a sérum (môžete vrstviť aj viac sér), ktoré v pleti naviažu vodu a následne túto hydratáciu „uzamknúť“ v pleti krémom. Bez krému by sa voda z pleti rýchlejšie vyparovala. Ak ste v lete používali ľahšie gélové krémy alebo mlieka, v zimnej rutine vám nemusia stačiť. Odporúčame siahnuť po krémovejšej, hutnejšej textúre (napr. Etude House – Soon Jung, 2x Barrier Intensive Cream, 60 ml). Veľmi účinné sú aj hydratačné „overnight“ (nočné) masky (napr. TIA’M – Snail & Azulene Sleeping Mask 80ml).
  • Nesmieme zabúdať ani na zvyšok tela. Je vhodné vyhnúť sa dlhým horúcim kúpeľom a sprche. Horúca voda odstraňuje dôležité lipidy, ktoré tvoria ochranný film na povrchu našej pokožky a tak dochádza k väčším stratám vlhka. Dehydratácií sa dá zabrániť pravidelnou aplikáciou výživného telového krému (napr. ILLIYOON- Ceramide Ato Lotion 350ml).
 1. OČNÉ OKOLIE A PERY
  • Pokožka očného okolia a pier je veľmi tenká a v zime sa stáva ešte krehkejšou. Preto by sme jej mali venovať špeciálnu pozornosť. Očné okolie odporúčame vyživovať pomocou krémov, ako napríklad Purito – Centella Green Level Eye Cream 30ml očný krém alebo ak jej chcete dopriať niečo extra, môžete siahnuť po hydrogélových maskách na očné okolie (Medi-peel Hyaluron Cica Peptide 9 Ampoule Eye Patch 60ks).
  • Pokožka pier sa v zime veľmi rýchlo vysušuje. Prispieva k tomu chladné počasie, oblizovanie pier, ale aj nedostatočný pitný režim. Pery môžu začať praskať, čo môže byť nepríjemné až bolestivé. Preto je dôležité ich dostatočne hydratovať. Odporúčame použiť Laneige – Lip Sleeping Mask, po ktorej sú pery hlboko hydratované.
 1. SUCHÉ RUKY
 1. EXFOLIÁCIA
  • Pýtate sa, či môžete v zime používať aktívne látky? Áno! Jemná exfoliácia môže pomôcť odstrániť odumreté kožné bunky (šupinky) a umožní vášmu krému lepšie vstrebanie a tým aj hydratáciu. Odumreté kožné bunky môžu taktiež upchávať póry. V zimnej rutine to však s exfoliáciou nemôžeme preháňať, aby sme nepoškodili kožnú bariéru. Preto je vhodné používať „jemnejšie“ kyseliny, ako napríklad PHA – polyhydroxykyseliny (kyselina laktobionová, glukonolakton) alebo z AHA kyselín – alfahydroxykyselín (kyselina mliečna). Veľmi jemný je napríklad The INKEY List – 3% PHA Toner 100ml alebo Cosrx – One Step Green Hero Calming Pad 70ks. Kyselina glykolová a kyselina salicylová majú menšie molekuly a prenikajú tak hlbšie do pokožky a tým ju môžu dráždiť. Ak má však niekto mastnejšiu, aknóznu pleť, ktorá nie je počas zimy až tak dehydratovaná, nemusia byť z rutiny vyradené.
 1. SPF (OCHRANNÝ FAKTOR)
  • Krém s ochranným faktorom je nevyhnutnou súčasťou vašej rutiny, a to po celý rok! Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sneh odráža až 80% UV žiarenia, čím sa zintenzívňujú jeho škodlivé účinky na pokožku. UV lúče taktiež prenikajú cez oblaky a môžu tak poškodzovať pleť. Každodenná aplikácia ochráni vašu pleť pred poškodením a starnutím. V zimnom období môžete siahnuť po ochrannom faktore, ktorý obsahuje aj hydratujúce zložky. Je ním napríklad Missha – All Around Safe Block Essence Sun SPF45 PA+++ 50ml, ktorý obsahuje aloe vera a panthenol.

Počasie zmeniť nemôžete, ale môžete mu prispôsobiť rutinu starostlivosti o pleť. Týchto 6 tipov vás môže nasmerovať k ideálnej zimnej rutine. Každá pleť je však iná a preto si všímajte svoju pleť, všímajte si, čo potrebuje a doprajte jej to.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.