Kozmetika

Funguje Centella Asiatica?

Tí z nás, ktorí trpia citlivou či atopickou pokožkou asi vedia, že nie každá ingrediencia, ktorá je trendom, nám urobí aj naozaj dobre. Preto musíme byť pri výbere produktov opatrní a poctivo čítať zloženia. Jednou z najlepších ingrediencií pre citlivú pokožku je Centella Asiatica – rastlina známa aj ako Gotu Kola, či pupočník ázijský, ktorá sa na nachádza na území Číny, Japonska, Indie a Austrálie.

Táto rastlina má v tradičnej medicíne dlhoročnú históriu a produkty, ktoré ju obsahujú, sú medzinárodne dostupné už celé desaťročia. Kórejské výrobky na starostlivosť o pleť obsahujúce centella asiatica sú taktiež často označené ako „cica“. Hlavná úloha centelly je upokojiť a hydratovať podráždenú pokožku. Posilní kožnú bariéru, regeneruje.

Môže však skutočne pomôcť upokojiť vašu pokožku? A je vôbec bezpečné pravidelne túto kozmetiku používať na pokožku náchylnú na alergické reakcie či podráždenia? Pozrieme sa bližšie na štúdie, ktoré boli vypracované odborníkmi o tejto fascinujúcej rastline.

štúdii publikovanej v Bioscience, Biotechnology a Biochemistry začiatkom tohto roka vedci aplikovali madecassosid (extrakt z listov centelly asiatica) na bunky ľudskej pokožky, ktoré boli napadnuté baktériami spôsobojúcimi akné, madecassosid znížil množstvo zápalu spojeného s daným typom akné. A výskum na potkanoch zistil, že centella asiatica môže pomôcť urýchliť proces hojenia rán , najmä fázu, v ktorej je potrebný kolagén na uzavretie rany . V inej štúdii publikovanej v Medzinárodnom vestníku molekulárnych viedv roku 2017 vedci zistili, že centella asiatica pomáha znižovať zápal na myšom modeli ekzému (atopická dermatitída).

jednej štúdii publikovanej v  Clinical, Cosmetic, and Investigation Dermatology v roku 2017 vedci testovali tekutinu obsahujúcu kyselinu hyalurónovú, glycerín a extrakt z centella asiatica na 20 predlaktiach žien v priebehu 24 hodín. Jedno rameno dostalo extrakt, druhé predlaktie kontrolný krém. Vedci merali hladinu hydratácie a množstvo stratenej vody počas dňa. Výsledky ukázali, že rameno, ktoré dostávalo tekutinu centella asiatica, vykazovalo významne vyššiu hydratáciu a menšie straty vody v porovnaní so základnými meraniami účastníkov aj s kontrolou.

Ak chcete vyskúšať produkt s obsahom Centella Asiatica v našej ponuke nájdete taktiež produkty obsahujúce 100 % výťažok z Centella Asiatica. Za nás môžeme povedať že Centella Asiatica je jeden veľký poklad. Regeneruje, pomáha na ekzémy, psoriázu, lieči akné či hojí rany.

Produkty s Centella asiatica, ktoré jednoznačne odporúčame:

https://www.dalora.sk/obchod/benton-goodbye-redness-centella-mask-23g-1ks/