Kozmetika

Funguje Centella Asiatica?

Tí z nás, ktorí trpia citlivou či atopickou pokožkou asi vedia, že nie každá ingrediencia, ktorá je trendom, nám urobí aj naozaj dobre. Preto musíme byť pri výbere produktov opatrní a poctivo čítať zloženia. Jednou z najlepších ingrediencií pre citlivú pokožku je Centella Asiatica – rastlina známa aj ako Gotu Kola, či pupočník ázijský, ktorá sa na nachádza na území Číny, Japonska, Indie a Austrálie.

Táto rastlina má v tradičnej medicíne dlhoročnú históriu a produkty, ktoré ju obsahujú, sú medzinárodne dostupné už celé desaťročia. Kórejské výrobky na starostlivosť o pleť obsahujúce centella asiatica sú taktiež často označené ako „cica“. Hlavná úloha centelly je upokojiť a hydratovať podráždenú pokožku. Posilní kožnú bariéru, regeneruje.

Môže však skutočne pomôcť upokojiť vašu pokožku? A je vôbec bezpečné pravidelne túto kozmetiku používať na pokožku náchylnú na alergické reakcie či podráždenia? Pozrieme sa bližšie na štúdie, ktoré boli vypracované odborníkmi o tejto fascinujúcej rastline.

štúdii publikovanej v Bioscience, Biotechnology a Biochemistry začiatkom tohto roka vedci aplikovali madecassosid (extrakt z listov centelly asiatica) na bunky ľudskej pokožky, ktoré boli napadnuté baktériami spôsobojúcimi akné, madecassosid znížil množstvo zápalu spojeného s daným typom akné. A výskum na potkanoch zistil, že centella asiatica môže pomôcť urýchliť proces hojenia rán , najmä fázu, v ktorej je potrebný kolagén na uzavretie rany . V inej štúdii publikovanej v Medzinárodnom vestníku molekulárnych viedv roku 2017 vedci zistili, že centella asiatica pomáha znižovať zápal na myšom modeli ekzému (atopická dermatitída).

jednej štúdii publikovanej v  Clinical, Cosmetic, and Investigation Dermatology v roku 2017 vedci testovali tekutinu obsahujúcu kyselinu hyalurónovú, glycerín a extrakt z centella asiatica na 20 predlaktiach žien v priebehu 24 hodín. Jedno rameno dostalo extrakt, druhé predlaktie kontrolný krém. Vedci merali hladinu hydratácie a množstvo stratenej vody počas dňa. Výsledky ukázali, že rameno, ktoré dostávalo tekutinu centella asiatica, vykazovalo významne vyššiu hydratáciu a menšie straty vody v porovnaní so základnými meraniami účastníkov aj s kontrolou.

Ak chcete vyskúšať produkt s obsahom Centella Asiatica , môžete ho najprv aplikovať malé množstvo na ruke, aby ste zistili, či máte nejakú reakciu, skôr ako vyskúšate produkt na celej tvári. Za nás môžeme povedať že Centella Asiatica je jeden veľký poklad. Regeneruje, pomáha na ekzémy, psoriázu, lieči akné či hojí rany.

Produkty s Centella asiatica, ktoré odporúčame:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.