Kozmetika

HYPERPIGMENTÁCIA: čo ju spôsobuje, ako jej predchádzať

Hyperpigmentácia a nerovnomerný tón pleti sú bežným javom a vo väčšine prípadov nejde o nič závažné. Ide najmä o kozmetický problém. Mať na tvári tmavé škvrny však môže byť frustrujúce a nepríjemné. Ako hyperpigmentácia vzniká a ako jej predísť? Viac sa dočítate v tomto článku.

ČO JE TO HYPERPIGMENTÁCIA?

Hyperpigmentácia je porucha pigmentácie kože spôsobená nadbytkom melanínu (kožného pigmentu). Pigment melanín sa tvorí v bunkách nazývaných melanocyty. Tieto bunky majú výbežky, ktorými sa dostáva vytvorený pigment do buniek pokožky – keratinocytov. Melanín chráni bunky pred poškodením slnečným žiarením. Môže sa hromadiť v bunkách alebo môže unikať do hlbších častí kože (napr. pri melazme).

Ide o veľmi častý jav, ktorý spôsobuje nerovnomerný odtieň našej pokožky (tmavé škvrny). Jednoducho povedané, hyperpigmenácia vzniká vtedy, keď sa v našich kožných bunkách vytvára a ukladá nadbytok pigmentu melanínu. Ukladanie pigmentu môže byť odpoveďou na vonkajšie, ale aj vnútorné podnety. Môže sa prejaviť v rôznych podobách od malých škvŕn, až po pigmentové mapy pokrývajúce väčšiu časť pleti. Existuje množstvo príčin, ktoré vedú k hyperpigmentácií.  

Obrázok – Mechanizmus obnovy kožných buniek

TRI ZÁKLADNÉ PRÍČINY HYPERPIGMENÁCIE

 • Hyperpigmentácia spôsobená ultrafialovým (slnečným) žiarením
 • Hyperpigmentácia spôsobená akné (post-zápalová hyperpigmentácia)
 • Melazma (chloazma)

Hyperpigmentácia spôsobená slnečným žiarením

Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu je najčastejšou príčinou hyperpigmentácie. Čím viac času strávite na slnku (a čím menej ochrany proti slnku používate), tým viac bude vaša pokožka poškodená ultrafialovým žiarením.

Tmavé škvrny na koži sa môžu prejaviť až o niekoľko rokov a každé ďalšie vystavenie pleti slnečnému žiareniu tieto škvrny ešte stmavuje a robí ich viditeľnejšími. Obvykle sú najviac postihnuté líca, ale tmavé pigmentové škvrny sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na pleti.

Najúčinnejšie ingrediencie na odstránenie tejto formy hyperpigmentácie sú tie, ktoré rozkladajú kožný pigment uložený v bunkách.

Obrázok – Slnkom spôsobená hyperpigmentácia

Hyperpigmentácia spôsobená akné (post-zápalová hyperpigmentácia)

Hyperpigmentácia môže byť dôsledkom akýchkoľvek zápalových procesov (čímkoľvek, čo spôsobuje poškodenie pokožky – akné, ekzém, psoriáza).

Vo všeobecnosti majú stopy po akné hnedý vzhľad a sú viditeľnejšie pri stredne tmavých až tmavých tónoch pleti. Je to kvôli tomu, že tmavšia pokožka má aktívnejšie melanocyty produkujúce pigment.

Na riešenie tejto formy hyperpigmentácie sú najúčinnejšie zložky, ktoré inhibujú produkciu alebo prenos melanínu v pokožke alebo tie, ktoré zvyšujú rýchlosť obnovy buniek (na odhalenie nových kožných buniek).

Obrázok – Post-zápalová hyperpigmentácia

Melazma (chloazma)

Melazma je najťažšie riešiteľným typom hyperpigmentácie. Najčastejšie je spôsobená hormonálnymi zmenami počas tehotenstva alebo užívaním hormonálnej antikoncepcie. Prejavuje sa ako hnedé škvrny rôznych odtieňov, ktoré sa najčastejšie tvoria na čele alebo na lícach a môže ich zhoršiť pobyt na slnku.

Tento typ hyperpigmentácie je výsledkom nadprodukcie melanínu a preto najlepšie fungujú produkty, ktoré rozkladajú pigment v kožných bunkách.

Obrázok – Melazma

Okrem troch spomínaných príčin môže k tvorbe hyperpigmentácie prispieť aj stres, znečistené ovzdušie, ale aj nezdravá strava. Na vzniku hyperpigmentácie sa môže podieľať aj dedičnosť, teda vrodená predispozícia k vzniku tmavých škvŕn.

AKO FUNGUJÚ INGREDIENCIE PROTI HYPERPIGMENTÁCIÍ?

Existuje množstvo ingrediencií, ktoré môžete začleniť do svojej rutiny, keď sa chcete zbaviť hyperpigmentácie na pleti.

Kozmetika môže priamo zasahovať do tvorby alebo transportu melanínu. Alebo môže odstraňovať odumreté kožné bunky nahromadené na povrchu pokožky.

ÚČINNÉ INGREDIENCIE

 1. HYDROXYKYSELINY (AHA, PHA)
 2. RETINOIDY
 3. VITAMÍN C
 4. ARBUTÍN
 5. NIACINAMID
 6. AZELAIC ACID (KYSELINA AZELAOVÁ)
 7. TRANEXAMIC ACID (KYSELINA TRANEXAMOVÁ)
 8. KOJIC ACID (KYSELINA KOJOVÁ)
 9. RYŽOVÁ VODA A RYŽOVÝ EXTRAKT
 10. SLADKÉ DRIEVKO (LICORICE)
 11. SLIMAČÍ MUCÍN
ÚČINNÁ INGREDIENCIA VIDITEĽNÉ VÝSLEDKY
Hydroxykyseliny2-10 mesiacov
Retinoidy6 mesiacov
Vitamín C1-2 mesiace
Arbutin1-2 mesiace
Niacinamid1 mesiac
Kyselina azealová2-3 mesiace
Kyselina kojová1-2 mesiace

SPF a HYPERPIGMENTÁCIA

Musíme si uvedomiť dôležitosť používania ochranného faktoru pri zbavovaní sa hyperpigmentácie. Vystavovanie pleti UV žiareniu spôsobí, že vaše kožné bunky budú produkovať viac melanínu, čo povedie k ďalšej hyperpigmentácií.

Pri zbavovaní sa tmavých škvŕn by ste mali používať širokospektrálny opaľovací krém s ochranným faktorom 50 a viac a aplikovať ho na pleť opakovane počas dňa. Ak trávite vonku viac času, odporúčame nosiť aj klobúk a slnečné okuliare (najmä keď sa snažíte predísť melazme alebo sa jej zbaviť).

Canmake – Mermaid Skin Gel UV SPF 50+ PA++++ – Clear 40g
Isntree – Hyaluronic Acid Airy Sun Stick 22g

AKO RÝCHLO SA HYPERPIGMENTÁCIE ZBAVÍM?

Snaha o zbavenie sa hyperpigmentácie je behom na dlhé trate. Nie je možné sa jej zbaviť za pár dní, ani za týždeň.

To platí najmä pre tmavé škvrny spôsobené slnečným žiarením, pretože pigmentácia môže byť uložená hlbšie v pokožke. Odstránenie odumretých kožných buniek bude chvíľu trvať a hoci zložky ako hydroxykyseliny a retinol môžu tento proces urýchliť, môžete na pleť nanášať len také množstvo týchto zložiek, aby ste pokožku nepodráždili a nespôsobili si tak ešte väčšiu hyperpigmentáciu.

Najlepšia rada je dodržiavať svoju rutinu denne, byť trpezlivý a nikdy nezabúdať na SPF. Zbaviť pleť hyperpigmentácie môže byť náročné, ale nie je to nemožné.

Esthemax – Vitamin C Serum 561 100ml
Some By Mi- AHA BHA,PHA 30 Days Miracle Toner 150ml
COSRX – Real Fit Retinol Serum 20ml

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.