Každý deň je naša pleť vystavovaná faktorom vonkajšieho (ale aj vnútorného) prostredia, ktoré upchávajú naše póry. Ale čím sú presne póry upchaté? Čo to znamená? A ako ich môžeme vyčistiť? To sa dočítate v tomto článku.
ČO SÚ TO PÓRY?
Póry sú malé otvory v pokožke, ktoré jej umožňujú absorbovať alebo vylučovať mastnotu a pot. Sú prirodzenou súčasťou našej pokožky.
Rozlišujeme 2 typy pórov:
- POTNÉ PÓRY
- Tento typ pórov nám umožňuje vylučovať pot a tak regulovať telesnú teplotu. Bez týchto pórov by mohlo dochádzať k prehriatiu organizmu. Okrem toho, potenie pomáha odstrániť z tela nepotrebné látky a tak sa podieľa na jeho detoxikácií. Potné póry sú veľmi malé a preto ani ich upchatie nie je tak viditeľné.
- OLEJOVÉ PÓRY
- Práve tento typ pórov nás trápi ak hovoríme o rozšírených a upchatých póroch. Pre našu pokožku sú však veľmi dôležité. Ide o otvory v hornej časti vlasových folikulov, z ktorých sa na povrch pokožky uvoľňuje kožný maz. Sebum (kožný maz) je zmes tukov, bielkovín, cholesterolu a anorganických solí, ktorá obaľuje našu pokožku a chráni ju pred baktériami, vírusmi, vetrom, dažďom a ďalšími vonkajšími faktormi. Môže však dôjsť k upchatiu (zablokovaniu) pórov a látky sa tak nedokážu dostať von, čo vedie k tvorbe vyrážok.
ČO SPÔSOBUJE UPCHATIE PÓROV?
Upchaté póry vznikajú, keď sa na pokožke začne hromadiť maz, nečistoty alebo odumreté bunky. Môže to byť spôsobené make-upom, nesprávnou starostlivosťou o pleť, baktériami, potom, nadmernou produkciou mazu alebo dokonca aj hormónmi. Veľký podiel však zohráva genetika. To znamená, že môžete mať jednoducho genetickú predispozíciu k väčším pórom.
Obmena buniek v koži je nevyhnutná, ale ak nie sú odumreté kožné bunky poriadne odstránené, môže to viesť k upchatiu pórov.
Ľudia, ktorý majú prirodzene mastnejšiu pleť, majú tendenciu mať väčšie a častejšie upchaté póry. Keď sa hromadia nečistoty a mastnota, dochádza k rozšíreniu pórov a tie následne vyzerajú väčšie. V upchatých póroch sa rýchlejšie množia baktérie, čo môže viesť k tvorbe vyrážok.
Ak je koža nad nečistotami uzavretá hovoríme o bielych bodkách (uzavretých komedónoch). Pokiaľ dôjde k otvoreniu kože nad upchatým pórom a kontaktu so vzduchom, vytvorí sa čierna bodka (otvorený komedón). V upchatých póroch sa môžu množiť baktérie, ktoré spôsobia zápal (tvorbu vyrážok).
K upchatiu pórov prispievajú aj faktory vonkajšieho prostredia (znečistené ovzdušie). Taktiež faktory ako starnutie, pohlavie a dokonca aj etnická príslušnosť súvisia s veľkosťou pórov, čo môže ovplyvniť ich sklon k upchávaniu.
AKO VYČISTIŤ A MINIMALIZOVAŤ PÓRY?
Bohužiaľ, póry sa nikdy natrvalo nezmrštia. Je to preto, že veľkosť pórov do značnej miery závisí od genetiky a preto, že plnia dôležitú funkciu v udržiavaní zdravej pokožky. Môžete však podniknúť kroky na udržanie čistých a zdravých pórov, aby ste minimalizovali ich vzhľad. Kórejské produkty na minimalizáciu pórov patria v súčasnosti medzi najlepšie a najúčinnejšie na svete.
Ponúkame vám niekoľko tipov, ako predísť upchatým a veľkým pórom:
Udržujte svoju pokožku čistú
Aby ste odstránili make-up, mastnotu, spf a nečistoty, ktoré môžu upchávať póry, je najlepšie čistiť pleť dvojkrokovou metódou (double-cleansing).
V prvom kroku použite produkt na báze oleja (balzam alebo olej). Napríklad čistiaci balzam Banila Co. – Clean It Zero, Cleansing Balm Original účinne roztopí make-up a nečistoty bez toho, aby pleť vysušil. Obsahuje tiež Tri-Peel Acids (zmes kyselín), ktoré pokožku jemne exfoliujú a zbavujú ju tak odumretých kožných buniek a prebytočného mazu.
Druhým krokom pri dvojitom čistení pleti je produkt na báze vody (penový alebo gélový čistič pleti). Môžete použiť produkty s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá hĺbkovo čistí póry a minimalizuje ich vzhľad. Nájdeme ju napríklad v čistiacej pene COSRX – Salicylic Acid daily gentle cleanser.
Je dôležité, aby ste to s čistením nepreháňali. Príliš časté umývanie tváre môže spôsobiť, že bude vaša pokožka vysušená a tak bude produkovať viac mazu, zväčšia sa póry a riskujete tvorbu ďalších vyrážok. Používajte preto jemné čistiace prostriedky nie častejšie, ako dvakrát denne (niekomu môže stačiť len večerné čistenie).
Ako si pleť správne čistiť si môžete prečítať v tomto článku: ČISTENIE PLETI: čo je to DOUBLE CLEANSING?
Používajte aktívne látky
Peeling pomáha pokožke zbaviť sa odumretých kožných buniek, kožného mazu a nečistôt. Existujú rôzne typy exfoliácie: mechanické, chemické.
Mechanické peelingy môžu na pokožku pôsobiť drsne a dráždivo, preto sa neodporúčajú pre citlivú a veľmi suchú pleť. Jemný mechanický peeling, ako napríklad Aveeno – Skin Brightening scrub, ktorý obsahuje veľmi jemné mikroguľôčky, je vhodný pre všetky typy pleti, ale najmä pre zmiešanú až mastnú pokožku.
Chemické peelingy obsahujú kyseliny (AHA, BHA, PHA). Výsledkom používania kyselín je jasnejšia a žiarivejšia pleť. Je dôležité si však vybrať správnu kyselinu pre váš typ pleti. Skvelé sú hlavne BHA kyseliny (beta-hydroxykyseliny), ktoré čistia póry a regulujú produkciu kožného mazu. Medzi BHA kyseliny radíme napríklad kyselinu salicylovú. O tom, akú kyselinu si vybrať, si môžete prečítať v tomto článku: AHA, BHA A PHA KYSELINY: čo sú to kyseliny a ako si správne vybrať.
Rovnako ako časté umývanie tváre, nie je vhodná ani prehnane častá exfoliácia. Mechanické aj chemické peelingy sa odporúča používať maximálne 1-3x týždenne.
Ďalšou účinnou látkou na uvoľnenie upchatých pórov je retinol. Zrýchľuje bunkový obnovu, podporuje produkciu kolagénu a zároveň znižuje produkciu mazu.
Ílové masky
Íl je zložka, ktorá detoxikuje pokožku. Pomáha z pleti vytiahnuť nečistoty a absorbuje prebytočný kožný maz, preto sú ílové masky vhodné najmä pre mastný typ pleti. Existuje niekoľko druhov ílov – kaolínový, bentonitový, marocký alebo napríklad francúzsky zelený íl. Každý typ má iné minerálne zloženie a tak aj výhody pre pleť.
Skvelou voľbou je maska Innisfree – Jeju Volcanic Pore Clay Mask Original. Táto maska je formulovaná s vulkanickým (sopečným) ílom z ostrova Jeju v Kórei. Pomáha absorbovať prebytočný kožný maz z pokožky, vďaka čomu sú póry čisté a vyzerajú menšie. Okrem toho obsahuje aj kyselinu mliečnu (lactic acid), ktorá odstraňuje odumreté kožné bunky a má tiež hydratačné účinky.
Keďže ílové masky vysušujú pleť, neodporúča sa ich používanie častejšie ako dvakrát týždenne. Taktiež nie je vhodné nechávať tieto masky na pleti príliš dlho. Odporúča sa zmyť masku tesne predtým, ako vyschne. Zabránite tým podráždeniu, dehydratácií pleti a hlavne poškodeniu ochrannej kožnej bariéry. Na jemné zotretie masky môžete použiť DALORA uteráky.
Vyberajte si nekomedogénne produkty
Nekomedogénny je termín používaný na opis produktov v starostlivosti o pleť, ktoré sú formulované tak, že neupchávajú póry a tým znižujú pravdepodobnosť tvorby vyrážok. Medzi známe komedogénne zložky (póry upchávajúce) patria napríklad niektoré oleje (kokosový, palmový, avokádový), lanolín, karagenán (carrageenan) a ďalšie.
Ako však vedieť, ktoré produkty sú nekomedogénne? To je bohužiaľ zložité. Existujú tisíce ingrediencií, takže nie je možné presne určiť, ktoré upchávajú póry a ktoré nie. Jedným nepísaným pravidlom je nápis na produkte, že „neupcháva póry“ alebo je „nekomedogénny“. Znie to síce jednoducho, ale keďže neexistuje žiadne nariadenie na používanie tohto označenia, nemôžeme sa na to spoliehať. Preto ďalšou možnosťou je zapamätať si základné komedogénne zložky a vyhnúť sa im.
Po celý rok používajte opaľovací krém
O dôležitosti opaľovacích krémov počúvame zo všetkých strán. Vedeli ste však, že sú nevyhnutné aj v snahe minimalizovať póry? Slnečné žiarenie môže spôsobiť rozklad kolagénu, čo môže viesť k ochabnutiu pokožky a tým k zväčšeniu pórov. Okrem toho pri používaní kyselín (hlavne alfa-hydroxykyselín) je pleť citlivejšia na ultrafialové žiarenie a preto je aplikácia SPF veľmi dôležitá.
Niektoré krémy s SPF však môžu póry naopak upchávať. Preto je dôležité si pleť každý večer dôkladne čistiť.
Existuje niekoľko možností riešenia upchatých pórov. Zväčšených pórov sa bohužiaľ nemôžete úplne zbaviť, môžete však minimalizovať ich vzhľad pravidelnou starostlivosťou. Nesmieme však zabúdať na to, že póry sú nevyhnutnou súčasťou našej pokožky. Majú ich ženy, muži, bábätká, starší ľudia, doslova každý.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.