Kozmetika

SKIN CYCLING: nový trend, ktorý funguje!

Existuje niečo lepšie, ako dobrá a účinná rutina starostlivosti o pleť? Avšak s toľkými produktami na trhu môže byť táto starostlivosť neuveriteľne mätúca. Najnovší trend „skin cycling“ vám pomôže zjednodušiť používanie aktívnych látok a vaša rutina tak bude omnoho menej komplikovaná.

Čo to vlastne SKIN CYCLING je?

Aj keď je svet starostlivosti o pleť plný rôznych trendov, nie každý z nich je vedecky podložený. Skin cycyling je metóda vytvorená dermatologičkou Dr. Whitney Bowe. Ide v podstate o používanie aktívnych látok vo večernej rutine strategickým spôsobom, ktorý prinesie skvelé výsledky bez podráždenia pokožky. Často počúvame, že „menej je niekedy viac“ a práve týmto pravidlom sa riadi aj táto metóda.

Ide o trend, ktorý nevyžaduje stovky produktov a zároveň zanechá vašu pleť zdravšiu, hladšiu a hydratovanejšiu.

AKO NA SKIN CYCLING?

PRVÝ VEČER: EXFOLIÁCIA

Podľa skin cyclingu by ste sa prvý večer mali zamerať na exfoliáciu. Dr. Bowe odporúča zvoliť si chemické exfolianty, ako sú AHA a BHA kyseliny. Po vyčistení pleti, použite produkt na exfoliáciu (sérum, toner, exfoliačné tampóniky) a následne pleť hydratujte krémom.

AHA a BHA kyseliny sú látky, ktoré pomáhajú odstrániť odumreté kožné bunky a tiež čistiť upchaté póry. Je len na vás, ktoré si vyberiete:

  • AHA (alfa-hydroxy) kyseliny: Odstraňujú odumreté kožné bunky, pomáhajú odstrániť pigmentové škvrny a redukovať jemné linky a vrásky. Jednou z najsilnejších je kyselina glykolová. Ak je vaša pleť suchú alebo citlivá, mohla by jej vyhovovať kyselina mliečna. Začínajte vždy s nižšími koncentráciami.
  • BHA (beta-hydroxy) kyseliny: Pomáhajú redukovať prebytočný maz, čistia upchaté póry a pomáhajú s liečbou akné a jaziev po akné. Najbežnejšou je kyselina salicylová.
TIA’M – AC Fighting AHA BHA PHA Toner 180ml (TIAM)
Cosrx – AHA7 Whitehead Power Liquid 100ml
CELIMAX – Heartleaf BHA Peeling Pad 60ks

DRUHÝ VEČER: RETINOIDY

Druhý večer by ste podľa tejto metódy mali použiť retinoidy.

Retinoidy sú látky odvodené od vitamínu A a sú jednou z najlepšie preštudovaných zložiek. Zvyšujú obnovu kožných buniek, zlepšujú produkciu kolagénu, pomáhajú pri vyblednutí pigmentových škvŕn a tiež pri liečbe akné. Ide však o látku, ktorá ak sa používa často alebo v kombinácií s inými aktívnymi látkami, môže pleť dráždiť a poškodiť ochrannú bariéru kože.

Na trhu sú dostupné rôzne formy retinoidov. Najslabšie sú estery (retinyl palmitate, acetate a linoleate), ktoré sú vhodné aj pre citlivú pleť. Ďalej ich v produktoch nájdeme ako retinol, retinaldehyd (retinal), granactive retinoid a retinyl-retinoate. Retinol je z tejto skupiny najslabší. Silnejší je napríklad granactive retinoid. Odporúča sa začať s čo najnižšími koncentráciami.

Produkty s retinoidmi používajte v malom množstve (odporúča sa veľkosť hrášku na celú tvár – jedno stlačenie pumpičky alebo 2-3 kvapky). Ak je vaša pleť veľmi citlivá, môžete pred použitím retinoidov na pleť naniesť krém, ako ochrannú vrstvu (hlavne okolo očí a úst). Krém nanášajte aj po aplikovaní retinoidov. Nezabúdajte na používanie opaľovacieho krému! Retinoidy nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy! Ak je vaša pleť príliš citlivá a netoleruje retinoidy, skúste do rutiny začleniť bakuchiol (rastlinná alternatíva).

Innisfree-Retinol Cica Repair Ampoule-30ml
Cos De BAHA- RS, Retinol 2.5 Serum 30ml
Bellflower – Retinol Cream for Wrinkle Care 30ml

TRETÍ A ŠTVRTÝ VEČER: REGENERÁCIA

Po exfoliácií a retinoidoch si pleť zaslúži oddych, aby sa mohla zotaviť. Počas regeneračnej rutiny sa zamerajte na hydratačné a vyživujúce zložky, ako napríklad:

  • Kyselina hyalurónová
  • Peptidy
  • Ceramidy
  • Glycerín
  • Panthenol
  • Skvalán a množstvo ďalších.

Môžete použiť séra, esencie alebo masky. Nezabudnite pleť uzamknúť vrstvou hydratačného krému. Ak máte stále nedostatočný pocit hydratácie, môžete použiť masku na spanie.

Po dvoch regeneračných večerných rutinách začnite so skin cyclingom znova od začiatku, teda exfoliáciou.

Cosrx – Hyaluronic Acid Hydra Power essence 100ml
Purito – Dermide Cica Barrier Sleeping Pack 80ml
THE LAB by blanc doux – Oligo Hyaluronic Acid Boosting Ampoule 30ml

A ČO RANNÁ RUTINA?

Ranná rutina zostáva pri tejto metóde rovnaká. Netreba to však prekombinovať. Mala by preto zostať jednoduchá a nekomplikovaná.

Pleť očistite čistiacim produktom alebo len opláchnite vodou, následne môžete použiť sérum s vitamínom C (antioxidant, ktorý pleť chráni pred škodlivinami z prostredia) a potom aplikujte hydratačný krém. Nezabúdajte na používanie opaľovacieho krému, bez ktorého bude akékoľvek vaše snaženie úplne zbytočné.

Neogen-Dermatology Real Vita C Serum 32g
BEAUTY OF JOSEON – Relief Sun : Rice + Probiotic SPF50+ PA++++ 50ml
SKIN1004 – Madagascar Centella Hyalu-Cica Water Fit Sun SPF50+ PA++++ 50ml BLUE

Starostlivosť o pleť môže byť komplikovaná. Skin cycling je skvelou metódou, ako dodržiavať rutinu a ako správne používať aktívne látky. Každého pleť je však jedinečná a preto táto metóda nemusí vyhovovať úplne všetkým. Ak to vaša pokožka potrebuje, pridajte regeneračný deň aj medzi exfoliáciou a retinoidmi. Ak máte pocit, že na regeneráciu potrebujete ešte viac času, z dvoch regeneračných dní urobte tri. Je to len na vás a na tom, čo vašej pokožke vyhovuje.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.