Kozmetika

STARNUTIE PLETI: 7 ÚČINNÝCH INREDIENCIÍ

Udržať svoju pleť žiarivú, pevnú a pružnú je snom každého z nás. V mladom veku je naša pleť prirodzene pružná, no s vekom sa pokožka postupne mení. Existujú však zložky v starostlivosti o pleť, ktoré môžu starnutie pleti spomaliť. O ktorých ingredienciách hovoríme? To sa dočítate v tomto článku.

STARNUTIE POKOŽKY

Ako starneme, naša pokožka sa prirodzene stáva tenšou, krehkejšou a menej pružnou. Môžeme na nej pozorovať tvorbu jemných liniek a vrások.

Ak sa chcete dozvedieť viac o zmenách kože počas starnutia, prečítajte si náš článok: STARNUTIE KOŽE: Zmeny na koži a prevencia proti starnutiu

Existuje množstvo názorov o účinnosti zložiek proti starnutiu. Dobrou správou však je, že mnohí dermartológovia a vedecké štúdie tvrdia, že tieto ingrediencie skutočne fungujú.

AKÉ SÚ NAJLEPŠIE INGREDIENCIE PROTI STARNUTIU?

V produktoch nájdeme naozaj nespočetné množstvo účinných ingrediencií. Poďme sa spolu pozrieť na tie najúčinnejšie, ktoré by vo vašej rutine nemali chýbať.

 • Kyselina hyalurónová
 • Peptidy
 • Niacínamid
 • Ceramidy
 • Vitamín C (kyselina L-askorbová)
 • Slimačí mucín
 • AHA (kyselina glykolová, mliečna)
 • Retinol
 • Ženšeň
 • Adenozín
 • Zelený čaj
 • Beta-glukán
 • Arbutin
 • Propolis
 • A množstvo ďalších

KYSELINA HYALURÓNOVÁ

Kyselina hyalurónová (HA) je jednou z najpopulárnejších zložiek v starostlivosti o pleť. Je skvelou hydratačnou látkou, ktorá dokáže absorbovať a uchovať až 1000-násobok svojej molekulovej hmotnosti, vďaka čomu udržuje pleť hydratovanú a pružnú.

Táto zložka sa prirodzene vyskytuje v pokožke, no s pribúdajúcim vekom jej hladina klesá, čo vedie k strate vody a urýchleniu procesu starnutia. Nenechajte sa zmiasť slovom „kyselina“, nejde o exfoliačnú zložku. Naopak je veľmi šetrná a vhodná pre všetky typy pleti, vrátane citlivej.

Kyselina hyalurónová neodstráni vrásky okamžite, ani nenahradí váš stratený elastín. Pomáha však spevniť celú vašu pleť a vďaka hydratácií vrásky vyzerajú hladšie. Nachádza sa v nespočetnom množstve produktov, či už ide o krémy, séra, esencie alebo pleťové vody. V zozname zložiek ju môžeme nájsť pod niekoľkými názvami, ako napríklad hyaluronát sodný, hyaluronan alebo glykoaminoglykán. Hyaluronát sodný je soľ kyseliny hyalurónovej a má oveľa menšiu molekulovú hmotnosť ako HA, vďaka čomu sa ľahšie vstrebáva do pokožky.

Viac o kyseline hylurónovej si môžete prečítať v našom článku: KYSELINA HYALURÓNOVÁ – kozmetická superhrdinka.

Esthemax- Hyaluronic Acid & Ceramide 884 100ml
Hada Labo- Gokujyun Hyaluronic Hydrating Milk- 140ml

CERAMIDY

Mastné kyseliny sú dôležitou súčasťou pokožky a práve ceramidy tvoria až 50% všetkých tukov (lipidov) ochrannej bariéry kože.

Ceramidy držia proteíny pokožky pohromade a sú ako keby „lepidlom“, ktoré drží pokope ochrannú bariéru kože. Zabezpečujú pevnosť kožnej bariéry, pomáhajú zadržiavať vlhkosť a chránia pokožku pred poškodením.

S pribúdajúcim vekom sa tvorba ceramidov znižuje, preto sú skvelou zložkou pre anti-agingovú rutinu.

Viac o ceramidoch sa dočítate v tomto článku: CERAMIDY a ich účinky na pleť

Esthemax – Collagen & Ceramide 885 100ml
COSRX – Balancium Comfort Ceramide Cream 80g

PEPTIDY

Peptidy sa prirodzene nachádzajú aj v našom tele. Podporujú tvorbu kožných bielkovín, hlavne kolagénu a elastínu, čím zlepšujú pružnosť a pevnosť pokožky a redukujú jemné linky a vrásky. Okrem toho posilňujú ochrannú bariéru kože, zlepšujú hydratáciu a chránia našu pleť pred škodlivými faktormi vonkajšieho prostredia.

Existuje obrovské množstvo rôznych druhov peptidov. V produktoch často nájdeme kombináciu niekoľkých peptidov, čím sa ešte zvyšuje ich účinnosť.

Ak sa chcete o peptidoch dozvedieť viac, prečítajte si náš článok: PEPTIDY a ich účinky na pleť

MEDI-PEEL – Peptide 9 Volume Bio Tox Ampoule 100ml
Esthemax – Peptide Complex & Tea Tree 883 100ml

VITAMÍN C

Ďalšou veľkou skupinou účinnou proti starnutiu sú antioxidanty, medzi ktoré patrí aj vitamín C, známy aj ako kyselina L-askorbová. Antioxidanty bojujú proti poškodeniu pleti voľnými radikálmi. Voľné radikály môžu poškodiť pokožku, napríklad rozkladom kolagénu, kvôli čomu pokožka stráca pevnosť a dochádza k rýchlejšej tvorbe vrások.

Okrem starnutia sú antioxidanty účinne aj proti hyperpigmentácií a pomáhajú vyrovnávať tón pleti. Preto sú skvelou zložkou pre akúkoľvek vekovú kategóriu. Je dokázané, že v kombinácií s opaľovacím krémom zvyšuje ochranu proti škodlivému ultrafialovému žiareniu.

Ak sa chcete o vitamíne C dozvedieť viac, prečítajte si náš článok: VITAMÍN C a jeho účinky na pleť

Esthemax – Vitamin C Serum 561 100ml
Some By Mi – Galactomyces Pure Vitamin C Glow Serum 30ml

NIACINAMID

Niacínamid, známy tiež ako vitamín B3, posilňuje kožnú bariéru, pomáha regenerovať pokožku, upokojuje ju, zmierňuje začervenanie, reguluje produkciu mazu a zmenšuje póry.

Okrem toho je účinný aj na zosvetlenie pleti (proti hyperpigmentácií) a zlepšuje nerovnomerný tón pleti.

Štúdie ukázali, že pravidelné používanie niacinamidu zlepšuje povrchovú štruktúru pleti, vyhladzuje jemné linky a vrásky a spomaľuje fotokarcinogenézu.

Viac o niacinamide si prečítajte v našom článku: NIACINAMID a jeho účinky na pleť.

TONYMOLY – Inkey Library Niacinamide Ampoule 30ml
Purito-Galacto Niacin 97 Power Essence 60ml

SLIMAČÍ MUCÍN

Táto zložka je vo svete kórejskej kozmetiky veľmi populárna. Je to hlavne pre veľké množstvo účinkov, ktoré má na našu pleť. Zlepšuje hydratáciu, je účinný proti starnutiu, proti hyperpigmentácií, upokojuje podráždenie a začervenanie.

Proti starnutiu pôsobí najmä zvýšením tvorby kolagénu, vďaka čomu je pokožka pevnejšia a pružnejšia.

Slimačí mucín je nabitý skvelými zložkami, ako napríklad kyselina hyalurónová, glykoproteínové enzýmy, antimikrobiálne látky, proteoglykány, kyselina glykolová a množstvo ďalších. Zahrnutím slimačieho mucínu do vašej rutiny teda získate hneď niekoľko účinných bojovníkov proti starnutiu pokožky.

Ak sa chcete o slimačom mucíne dozvedieť viac, prečítajte si náš článok: SLIMAČÍ MUCÍN a jeho účinky na pleť

TIA’M – Snail & Azulene Water Essence 180ml (TIAM)
Benton – Snail Bee High Content Steam Cream 50g

ALFA-HYDROXY KYSELINY (AHA)

Alfa-hydroxy kyseliny sú exfolianty, ktoré pomáhajú odstraňovať odumreté kožné bunky z povrchu pokožky a stimulujú proces regenerácie buniek. Pomáhajú zbaviť sa hyperpigmentácií, jemných vrások, jaziev po akné a zároveň rozjasňujú a vyhladzujú pokožku.

O kyselinách, ich účinkoch a používaní sa viac dočítate v našom článku: AHA, BHA A PHA KYSELINY: čo sú to kyseliny a ako si správne vybrať

Medzi najznámejšie AHA kyseliny patrí kyselina glykolová, kyselina mliečna alebo kyselina mandľová.

Kyseliny glykolová

Kyselina glykolová sa často získava z rastlín, ako je cukrová trstina alebo ananás. Je to najúčinnejšia AHA kyselina, ktorá pôsobí ako chemický peeling, ktorý zbavuje pleť odumretých buniek, zlepšuje textúru pleti a pomáha redukovať jemné linky a vrásky.

TIA’M – AC Fighting AHA BHA PHA Toner 180ml (TIAM)
Cosrx – AHA7 Whitehead Power Liquid 100ml

Kyselina mliečna

Kyselina mliečna je jemnejšia a menej dráždivá ako kyselina glykolová. Vďaka tomu je ideálna pre suchú aj citlivú pokožku. Okrem exfoliačných má kyselina mliečna aj hydratačné účinky.

The INKEY List – 10% Lactic Acid 30ml
modest. – Glutathione Skin Whitening Serum 30ml

ZELENÝ ČAJ

Zelený čaj má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať podráždenie, začervenanie a opuchy. Pomáha tiež v liečbe akné a pri čistení pórov.

Ide o prírodnú zložku, ktorá obsahuje veľké množstvo polyfenolov. Ide o antioxidanty, ktoré pôsobia ako prirodzená ochrana pred slnkom, pomáhajú znižovať oxidačný stres a redukujú zápaly, čím pomáhajú spomaliť predčasné starnutie pokožky.

Innisfree – Green Tea Seed Serum 80ml
innisfree – Green Tea Sleeping Mask 80ml

RETINOL

Retinol, známy tiež ako derivát vitamínu A, je jednou zo silných zložiek transformujúcich pokožku. Urýchľuje bunkovú obmenu, pomáha zlepšiť textúru pokožky a redukovať jemné vrásky a hyperpigmentáciu.

Túto účinnú zložku môžete používať napríklad s niacinamidom na upokojenie a zníženie podráždenia. Alebo ju môžete kombinovať s ceramidmi na posilnenie ochrannej kožnej bariéry a udržanie hydratácie.

Retinol je skvelou zložkou proti starnutiu, ale môže na pleti spôsobiť podráždenie, začervenanie alebo olupovanie. Kórejská starostlivosť o pleť má tendenciu vyhýbať sa drsným ingredienciám a preto častejšie siahajú po vyššie uvedených zložkách.

SOME BY MI – Retinol Intense Advanced Triple Action Eye Cream – 30ml očný krém
Bellflower – Retinol Cream for Wrinkle Care 30ml

SPF

Nie je to síce ingrediencia, no najdôležitejším produktom proti starnutiu je opaľovací krém. Škodlivé ultrafialové žiarenie poškodzuje pokožku a vedie k predčasnému starnutiu pleti (fotostarnutie). Pri pravidelnom používaní krému s ochranným faktorom môžete toto starnutie spomaliť.

Abib – Heartleaf Sun Essence Calming Drop SPF50+ PA++++ 50ml
Etude House – Sunprise Mild Watery Light Sunscreen 50g
Heimish podkladová báza pod make up
Heimish – Artless Glow Base, SPF 50+ PA+++ 40 ml

Starnutie pokožky nie je možné úplne zastaviť, ale pomocou týchto zložiek ho môžete spomaliť. Je len na vás, ktorú z ingrediencií zahrniete do svojej rutiny. Určite však nezabúdajte na opaľovací krém, ktorý zlepší účinky všetkých spomínaných zložiek.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.