Kozmetika

STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ POČAS TEHOTENSTVA

Tehotenstvo je nádherné obdobie, počas ktorého sa však v   našom tele deje množstvo zmien. Od zväčšujúceho sa bruška, cez zvláštne chute až po zmeny na pokožke. Čo ak vaša bežná pleťová rutina nefunguje pre vašu tehotenskú pokožku? Alebo sa obávate, že produkty, ktoré ste používali nie sú pre vaše bábätko bezpečné? V tomto článku sa dozviete, aké zmeny môžu počas tehotenstva nastať a ako si s nimi poradiť.

ZMENY NA KOŽI POČAS TEHOTENSTVA

Spolu s mnohými ďalšími zmenami, ktoré sa vo vašom tele dejú vplyvom tehotenských hormónov, si môžete všimnúť, že aj vaša pokožka niekoľkými prechádza. Aké zmeny môžete počas tehotenstva očakávať?

  • Melazma (tehotenská maska)
  • Strie
  • Znamienka
  • Zvýšená citlivosť pleti
  • Nadmerná produkcia kožného mazu (môže viesť k zvýšenej tvorbe akné)
  • Začervenanie pleti

Čo robiť, ak sa chcete týmto zmenám vyhnúť alebo ich aspoň zmierniť?

Melazma

Melazma (chloasma) je typ hyperpigmentácie (tmavé škvrny), ktorá najčastejšie vzniká v tehotenstve (vplyvom zvýšenej hladiny estrogénov) alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. V koži dochádza k zvýšenej produkcií a ukladaniu kožného pigmentu melanínu, čo vedie k vzniku tmavých hnedých škvŕn, najmä v oblasti čela, hornej pery alebo lícnych kostí.  

Významným provokačným faktorom je ultrafialové žiarenie, preto sa melazma objavuje hlavne na miestach, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu (predovšetkým na tvári). Po pôrode môžu tieto tmavé škvrny vymiznúť, ale niekedy môžu zvyšky hyperpigmentácie pretrvávať aj dlhšiu dobu.

Ako s ňou bojovať?

Základom boja proti melazme je fotoprotekcia, teda používanie širokospektrálnej ochrany pred slnkom (SPF 50+). Dôležité je používať opaľovacie krémy, ktoré vás chránia pred UVB, UVA lúčmi aj viditeľným svetlom. Taktiež nezabúdajte, že krém s ochranným faktorom je potrebné počas dňa reaplikovať (najlepšie každé 2 hodiny). Nie je podstatné, či používate chemické alebo minerálne SPF. Myslite však na to, že chemické opaľovacie krémy častejšie spôsobujú podráždenie pleti a taktiež obsahujú oxybenzone, ktorý môže prestupovať placentou. K zvýšenej ochrane pleti vám môžu pomôcť aj minerálne púdre alebo make-upy.

Etude House – Soon Jung Mild Defence Sun Cream SPF49 PA++ 50ml
Etude House – Sunprise Airy Finish SPF50+ PA+++ 55ml

Za účinné látky v boji s hyperpigmentáciou sa považujú retinoidy (deriváty vitamínu A) a hydrochinón. Týmto ingredienciám by ste sa však v tehotenstve mali vyhnúť. Ide totiž o známe teratogény, teda látky poškodzujúce plod. Existuje však množstvo bezpečnejších alternatív, ako je napríklad kyselina azelaová, alfa-hydroxykyseliny alebo prírodná alternatíva k retinolu, bakuchiol.

Cosrx – AHA7 Whitehead Power Liquid 100ml
The INKEY List – 1% Bakuchiol Moisturizer 30ml

Taktiež je dôležitá dostatočná hydratácia pleti a posilňovanie ochrannej kožnej bariéry. Vyhľadávajte ingrediencie ako panthenol, beta-glucan, ovos, ryža alebo niacinamid.

PESTLO – Pantherecipe Cream 50ml
Purito-Galacto Niacin 97 Power Essence 60ml

Strie

ILLIYOON- Ceramide Ato Soothing Gel

Pokiaľ ide o strie, sú veľmi častým problémom počas tehotenstva. Sú spôsobené tým, že koža sa priveľa natiahne v krátkom čase. Najčastejšie sa tvoria na bruchu, stehnách alebo prsiach. Zo začiatku môžu byť fialovočervenej farby, rôznej dĺžky a šírky. Postupne sa ich farba mení na svetlejšiu belavú.

Smutná správa je, že ide o zmeny, ktoré nemôžete úplne ovplyvniť. Najlepší spôsob, ako sa im môžete pokúsiť vyhnúť je dostatočná každodenná hydratácia pokožky.

Pokiaľ sa vám však nepodarí predísť ich vzniku, existujú možnosti na zmenšenie ich vzhľadu, ako je napríklad laser. Takúto liečbu však nepodstupujte počas tehotenstva.  

Strie sú úplne normálne a sú prirodzeným výsledkom naťahovania pokožky, aby sa prispôsobila vášmu rastúcemu dieťatku. Sú bežnou súčasťou života aj „netehotných“ žien.

Znamienka počas tehotenstva

Čo sa týka znamienok, ktoré ste mali už pred otehotnením, môžu počas tehotenstva stmavnúť alebo zmeniť svoju veľkosť. Nie je to dôvod na poplach, ale ak je znamienko viacfarebné a väčšie ako šesť milimetrov alebo ak máte v rodinne anamnézu rakoviny kože, je dobré sa čo najskôr objednať na vyšetrenie u dermatológa.

Isntree – Clear Skin 8% AHA Essence

Hormonálne akné

Zvýšená produkcia hormónov vedie počas tehotenstva k nadmernej produkcií kožného mazu. Maz (sebum) môže upchávať póry a tým spôsobí tvorbu vyrážok. Keď ste tehotné, množstvo bežných liečebných postupov proti akné neprichádza do úvahy. Sú to napríklad retinoidy. Existuje však množstvo bezpečných a účinných možností. Napríklad AHA kyseliny (alfa-hydroxykyseliny) sú skvelé exfolianty, ktoré môžete používať aj počas tehotenstva. Jemne odstraňujú odumreté kožné bunky a dochádza tak k rýchlejšej obnove buniek.

Trochu zložitejšie je to s BHA kyselinami (beta-hydroxykyselinami), ako je napríklad kyselina salicylová. Bežne sa jej počas tehotenstva ženy vyhýbajú. Niektoré štúdie však zistili, že nízke koncentrácie kyseliny salicylovej sú bezpečné aj v tehotenstve. O jej používaní sa však radšej poraďte s odborným kožným lekárom.

Skvelou a bezpečnou voľbou v boji s vyrážkami aj v tehotenstve sú náplasti na akné. Ak sa chcete o náplastiach na akné dozvedieť viac, prečítajte si náš článok: NÁPLASTI NA AKNÉ: čo to je a ako ich správne používať.

Cosrx – Acne Pimple Master 24ks
PURITO All Care Recovery Cica-Aid 51ks

Zvýšená citlivosť a začervenanie pleti

Hormonálne výkyvy môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude počas tehotenstva citlivejšia a reaktívnejšia, napríklad na slnko alebo na produkty, ktoré ste dovtedy bežne používali. Je preto dôležité zamerať sa na udržiavanie zdravej a pevnej kožnej bariéry. Zabraňujete tým transepidermálnej strate vlhkosti a prípadnému podráždeniu. Taktiež vám môže pomôcť používanie produktov bez parfumácie a testovanie produktov na zápästí pred ich aplikáciou na pleť. Siahnite po upokojujúcich a hydratačných zložkách, ako je napríklad ovos, ryža, panthenol alebo ceramidy.

Aveeno – Calm Restore Tripple Oat Serum 30ml
I’m from – Rice Toner 150ml

Opatrní buďte aj pri čistení pleti. Dbajte na to, aby ste pleť nečistili príliš drsnými čistiacimi produktami, ktoré môžu pleť vysušovať. Zvoľte jemný čistič pleti, ktorý vašu pleť zanechá hydratovanú.

KTORÝM ZLOŽKÁM BY STE SA POČAS TEHOTENSTVA MALI VYHNÚŤ?

Nie je vôbec prekvapujúce, že používanie niektorých zložiek a produktov v starostlivosti o pleť nie je počas tehotenstva bezpečné.

Ide o ingrediencie, ktoré sa považujú za nebezpečné, pretože môžu buď poškodiť plod, keď sa dostanú do krvného obehu alebo môžu spôsobiť podráždenie citlivej pokožky. V nasledujúcom zozname nájdete ingrediencie a ošetrenia, ktorým by ste sa počas tehotenstva mali radšej vyhnúť:

  • RETINOL
  • HYDROCHINÓN
  • ARBUTÍN
  • KYSELINA SALICYLOVÁ vo vysokých koncentráciách
  • KOZMETICKÉ OŠETRENIA AKO BOTOX, VÝPLNE ALEBO LASER
  • PRODUKTY OBSAHUJÚCE ESENCIÁLNE OLEJE

Ďalšia dôležitá vec, ktorú by ste si mali uvedomiť je, že to, že je produkt voľne predajný bez lekárskeho predpisu nemusí nutne znamenať, že je bezpečné ho používať počas tehotenstva. Preto je vždy dôležité skontrolovať zloženie daného produktu. Ak si nie ste istý, poraďte sa s odborníkom.

BEZPEČNÉ ZLOŽKY

Čo teda môžete použiť? Nenechajte sa odradiť predošlým zoznamom. Stále existuje množstvo bezpečných zložiek, ktoré vám pomôžu v boji proti vyrážkam, hyperpigmentácií či suchej pleti.

  • KYSELINA HYALURÓNOVÁ
  • VITAMÍN C
  • KYSELINA SALICYLOVÁ v nižších koncentráciách
  • AHA KYSELINY
  • NIACINAMID
  • KYSELINA AZELAOVÁ
  • BAKUCHIOL

A veľa ďalších…

Cos De BAHA -AZ, Azelaic Acid 10 Serum 30ml
Esthemax- Hyaluronic Acid & Ceramide 884 100ml
KraveBeauty – Oat So Simple Water Cream 80ml

Tehotenstvo môže spôsobiť množstvo kožných zmien, od melazmy a strií, až po zvýšenú citlivosť pleti a akné. Počas tehotenstva je veľmi dôležité byť proaktívna v oblasti bezpečnosti. Treba si však dať veľký pozor na množstvo mýtov o starostlivosti o pleť počas tehotenstva. Byť tehotná vôbec neznamená vzdať sa skvelej starostlivosti o pleť!

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *