Kozmetika

STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ PRE ZAČIATOČNÍKOV

Koža je najväčším orgánom ľudského tela. Tvorí 5-9% telesnej hmotnosti. Dalo by sa povedať, že je jedným z najdôležitejších orgánov. Chráni nás pred baktériami a toxínmi a pred stratou tekutín. Okrem toho má aj fotoprotektívnu funkciu (chráni nás najmä pred ultrafialovým žiarením). V tomto článku si priblížime, ako sa o kožu starať a podporiť tým všetky tieto jej funkcie.

AKO ZAČAŤ?

Začať so starostlivosťou o pleť neznamená nakúpiť si množstvo produktov a začať ich na sebe bezhlavo „testovať“. Týmto spôsobom môžete svoje pleti naopak uškodiť, veľmi ju podráždiť a spôsobiť si problémy, ktoré ste dovtedy vôbec nemali.

ZISTIŤ TYP PLETI

Prvým krokom v starostlivosti o pleť je určenie typu vašej pleti. Vďaka tomu vieme približne predpokladať, ako bude pokožka reagovať na jednotlivé produkty, ktoré ingrediencie budú pleti pravdepodobne vyhovovať a ktorým ingredienciám sa naopak bude lepšie vyhnúť.

Existuje niekoľko rôznych typov pleti, my si však popíšeme 5 najčastejších:

  • MASTNÁ PLEŤ

U tohto typu pleti telo produkuje nadbytočné množstvo mazu (sebum), čo ju zanecháva mastnú a lesklú. Ľudia s týmto typom pleti majú častejšie sklon k zväčšovaniu pórov, tvorbe akné či tvorbe čiernych bodiek (komedónov). Množstvo tvoreného mazu sa môže meniť a ovplyvňuje ho množstvo faktorov. Stres, vysoká teplota alebo vlhkosť, puberta a iné hormonálne zmeny môžu spôsobiť alebo prípadne zhoršiť zvýšenú tvorbu mazu.

  • SUCHÁ PLEŤ

Tento typ pleti má pokožku obecne suchšiu alebo sú prítomné chronické suché škvrny. Textúra pokožky môže byť drsná, šupinatá a suché oblasti môžu vytvárať nerovnomerný tón pleti. Koža je menej elastická a vrásky sú viditeľnejšie. Suchá koža môže byť spôsobená geneticky, taktiež sa koža stáva suchšou so zvyšujúcim sa vekom alebo vplyvom počasia. Ďalej kožu vysušuje ultrafialové žiarenie z opaľovania v soláriách, dlhé, horúce kúpele a sprchy, ale aj hormonálne zmeny.

  • ZMIEŠANÁ PLEŤ

U tohto typu pleti môže byť pokožka na niektorých miestach suchšia a na iných zas mastnejšia. Typickým a veľmi častým príkladom je mastnejšia „T-zóna“ (čelo, nos a brada) a suchšie líca. V mastnejších častiach môžu byť zväčšené póry, čierne bodky a lesklejšia pokožka. Suchšie časti sa môžu šúpať a môže byť prítomné začervenanie.

  • NORMÁLNA PLEŤ

Často býva označovaná aj „balanced“ (vyvážená, vyrovnaná). Znamená to, že pokožka nie je príliš suchá, mastná ani citlivá. Má vyváženú produkciu mazu, zdravú kožnú bariéru, rovnomerný tón a textúru pleti.

  • CITLIVÁ PLEŤ

Táto pleť môže byť mastná, suchá, zmiešaná aj normálna. Rozdielom je, že tento typ pleti často reaguje na kozmetiku a produkty prehnanými reakciami. Často k tomu dochádza pri skúšaní nových produktov. U veľmi citlivých typov môže dôjsť k podráždeniu aj po použití jemného krému alebo čistiaceho gélu, čo sa môže prejaviť ako začervenanie, svrbenie alebo až pálenie.

MENEJ JE NIEKEDY VIAC

Starostlivosť o pleť nemusí byť komplikovaná. Bez ohľadu na to, o aký typ pleti sa jedná, by mala vaša základná rutina obsahovať 3 kroky: čistenie pleti, hydratácia a ochranný faktor (SPF – sun protection factor).

  1. ČISTENIE

Prvým zásadným krokom každej rutiny je čistenie. Produkty na čistenie pleti odstraňujú nečistoty, prebytočný maz, krém s ochranným faktorom a make-up.

Ak je vaša pokožka normálna až suchá zvoľte si produkt s jemnou gélovou alebo krémovou textúrou, ktorý pokožku očistí, ale zároveň viac nevysuší.

TIA’M – Snail & Azulene Low pH Cleanser 200ml (TIAM)

Ak je vaša pokožka mastná až zmiešaná zvoľte penové alebo gélové produkty, napríklad s obsahom AHA (kyselina mliečna, glykolová) a BHA (kyselina salicylová) kyselín.

Some By Mi – Bye Bye Blackhead 30 Days Miracle Green Tea Tox Bubble Cleanser 120g
  1. HYDRATÁCIA

Hydratácia pleti je ďalším, nemenej dôležitým krokom vo vašej rutine. Pri hľadaní správneho krému, by mala textúra produktu zodpovedať vášmu typu pokožky.

Pre suchú a normálnu pleť siahnite po krémoch, ktoré obsahujú látky označované ako humektanty (látky, ktoré v pleti viažu vodu).  Patrí tu napríklad kyselina hyalurónová, glycerín, peptidy, urea a ďalšie.

Medi-peel Power Aqua Cream 50g

Zmiešaná a mastná pleť tiež potrebuje hydratáciu! Siahnite po ľahších krémoch alebo gélových produktoch, ale určite sa tomuto kroku nevyhýbajte.

iUNIK – Centella Calming Gel Cream 60ml

Pri výbere krému pre citlivú pleť, by sme mali hľadať produkty, ktoré neobsahujú esenciálne oleje a parfemáciu.

Etude House – Soon Jung, 2x Barrier Intensive Cream, 60 ml
  1. OCHRANNÝ FAKTOR

Opaľovací krém by sme mali používať po celý rok. Ultrafialové žiarenie poškodzuje pleť, spôsobuje jej starnutie a môže spôsobiť rakovinu kože. Pred týmto škodlivým žiarením vás chráni pravidelné nanášanie opaľovacieho krému s SPF 30 a viac.

Tip pre suchú, normálnu pleť:

Canmake – Mermaid Skin Gel UV SPF 50+ PA++++ – Clear 40g

Tip pre mastnú pleť:

Kao – Biore UV Aqua Rich Watery Essence SPF 50+ PA++++ 2019 Edition 50g

Tip pre citlivú pleť:

Etude House – Soon Jung Mild Defence Sun Cream SPF49 PA++ 50ml

Tieto 3 kroky sú základom starostlivosti o pleť. Samozrejme, že po určitom čase môžete do rutiny pridať ďalšie produkty, nie je to však povinnosťou.

BUĎTE TRPEZLIVÝ

Starať sa o zdravú pokožku je ako udržiavať zdravé telo. Aby ste videli výsledky, musíte byť dôslední a trpezliví! Dúfame, že vám tento jednoduchý a prehľadný sprievodca pomôže na vašej ceste k dokonalej rutine. Pamätajte si, že vaša pokožka vie, čo potrebuje, stačí ju počúvať.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *