Kozmetika

VITAMÍN E a jeho účinky na pleť

Popri honosnejších zložkách, ako je kyselina hyalurónová alebo vitamín C, je vitamín E niečo ako neospevovaný hrdina. Ide však o jednu z najpoužívanejších ingrediencií v kozmetických produktoch. Keďže ide o vitamín, asi je jasné, že je pre nás dôležitý a prospešný. Viete však aké výhody má vitamín E pre našu pokožku? Prečítajte si o tom v tomto článku.

ČO JE VITAMÍN E?

Vitamín E, známy tiež ako tokoferol, je esenciálna zložka rozpustná v tukoch. Môžeme ho nájsť v potravinách, ako sú napríklad orechy (napríklad mandle), zelená listová zelenina, avokádo alebo rastlinné oleje. Môžeme ho však aplikovať aj lokálne na pokožku. Naše telo ho síce produkuje, ale množstvo vitamínu E sa časom znižuje. Zahrnutie vitamínu E do svojej starostlivosti o pleť môže pomôcť doplniť tieto zásoby. Medzi ingredienciami na produktoch ho nájdeme ako tocopherol alebo alpha-tocopherol.

Ide o prirodzene sa vyskytujúci antioxidant, ktorý chráni bunky pred voľnými radikálmi a tak posilňuje imunitný systém.

Pôsobenie voľných radikálov na kožné bunky

Čo sú to voľné radikály?

Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré vznikajú keď naše telo premieňa jedlo na energiu. Taktiež je naše telo vystavené voľným radikálom z ovzdušia, ako je napríklad cigaretový dym alebo UV žiarenie.

Tento proces sa v tele deje neustále. Nadmerná tvorba voľných radikálov však môže spôsobovať tzv. oxidačný stres a tým poškodzovať bunky (konkrétne ich DNA). Voľné radikály obsahujú jeden nespárovaný elektrón a ak k nemu nedostanú pár, ukradnú tento elektrón zdravým bunkám. Poškodenie kožných buniek vedie k strate elasticity a tak k tvorbe liniek, vrások a hyperpigmentácie a tým k starnutiu pleti.

Princíp fungovania antioxidantov

ÚČINKY VITAMÍNU E NA PLEŤ

Antioxidačné účinky

Ako sme už spomínali, vitamín E je jedným zo základným antioxidantov. Svoje antioxidačné vlastnosti využíva na neutralizáciu škodlivých stresorov, ktoré poškodzujú našu pokožku. Medzi tieto stresory patrí napríklad znečistené ovzdušie alebo slnečné žiarenie. UV žiarenie znižuje hladinu vitamínu E v pokožke a vytvára voľné radikály, ktoré poškodzujú proteíny a bunky, ktoré tvoria pokožku.

Vitamín E má skvelé fotoprotektívne vlastnosti, čo znamená, že pleť chráni pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Neznamená to však, že ho považujeme za náhradu opaľovacieho krému. Ide len o doplnok na poskytnutie dodatočnej ochrany pokožky. Taktiež chráni bunky a proteíny, ako kolagén a elastín, čím udržuje pokožku pevnú a pružnú a tým zabraňuje tvorbe jemných vrások. Má tak aj anti-ageingové účinky.

Hydratačné a upokojujúce účinky

Vitamín E posilňuje prirodzenú ochrannú bariéru kože, vďaka čomu pomáha zadržiavať v pleti vlhkosť a tým ju udržuje hydratovanú. Taktiež minimalizuje podráždenie a upokojuje pleť. Vďaka hydratačným účinkom, môže tiež poskytnúť dočasnú úľavu od svrbenia spôsobeného suchou pokožkou.

Protizápalové účinky

Aby toho nebolo málo, vitamín E má aj protizápalové účinky, čo znamená, že znižuje začervenanie a upokojuje zápal v pokožke. Ide o vitamín, takže sa podieľa na posilnení imunitného systému. V bunkových membránach slúži ako primárna obrana proti škodlivým reakciám. Podporuje teda zdravé fungovanie buniek.

Protizápalové vlastnosti vitamínu E sa uplatňujú aj pri aplikácií na pokožku hlavy. Pomáha opraviť poškodené vlasové folikuly, čím podporuje rast vlasov.

Zosvetľuje tmavé kruhy pod očami

Štúdie dokazujú, že vitamín E je skvelým pomocníkom v zbavovaní sa tmavých kruhov pod očami. Taktiež môže pomôcť vyhladiť jemné linky a vrásky okolo očí.

Medi-peel Hyaluron Dark Benone Peptide 9 Ampoule Eye Patch 60ks
Dear, Klairs – Fundamental Eye Awakening Gel 35ml očný krém

POUŽITIE

Vo všeobecnosti platí, že vitamín E je vhodný pre všetky typy pleti, okrem citlivej. Pre svoje hydratačné účinky je však najvhodnejší pre suchú pokožku. Vitamín E môže dráždiť citlivé typy pleti, takže ak viete, že vaša pokožka nereaguje dobre na nové zložky, začnite s ním pomaly a v nízkych koncentráciách. Pred nanesením produktu s vitamínom E odporúčame vyskúšať ho napríklad na predlaktí, ako tzv. patch test.

Vitamín E môžete na pleť aplikovať ráno alebo večer, podľa toho, ako to vašej pleti vyhovuje. Vo vyšších koncentráciách môže mať hustejšiu konzistenciu a preto je lepšie aplikovať ho na pleť vo večernej rutine. V nižších koncentráciách je však najlepšie použiť vitamín E ráno pre jeho fotoprotektívne účinky (zvyšuje účinnosť opaľovacieho krému).

KOMBINÁCIE

Aby ste maximalizovali výhody vitamínu E, je vhodné ho kombinovať s ďalšími antioxidantami, ako je napríklad vitamín C. Táto kombinácia je skvelá pre rozjasnenie a ochranu pleti. A je vhodná pri zbavovaní sa hyperpigmentácie.

Ak sa chcete o hyperpigmentácií dozvedieť viac, prečítajte si náš článok: HYPERPIGMENTÁCIA: 10 ÚČINNÝCH INGREDIENCIÍ

Naopak sa neodporúča kombinovanie vitamínu E s retinolom a jeho derivátmi pre možnosť podráždenia.

TIPY NA PRODUKTY:

Cosrx – Real Fit Vitamin E Serum E-20 20ml
It’s Skin – Power 10 Formula, VE Effector with Vitamin E Derivates 30ml
Rohto Mentholatum – Melano CC Vitamin C Essence 20ml

Vitamín E je vysoko účinný antioxidant, ktorý je veľmi dobre preštudovaný. Pomáha pri budovaní ochrannej kožnej bariéry, zlepšuje hydratáciu a môže byť mimoriadne prospešný v prevencií predčasného starnutia pokožky.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.