Už ste niekedy dokončili svoju rutinu starostlivosti o pleť, začali si na tvár nanášať podkladovú bázu alebo make-up a zrazu ste na pleti spozorovali, ako sa tieto produkty menia na množstvo malých guličiek? Ide o žmolkovanie (pilling). Môže to byť nepríjemné a frustrujúce. Prečo sa to deje? A ako sa toho zbaviť? To si prečítajte v tomto článku.
ČO JE TO ŽMOLKOVANIE (PILLING)?
Žmolkovanie, alebo pilling, sa častejšie spája so svetrami alebo šatami, no rovnako frustrujúce je, keď sa objaví na tvári. Dochádza k tomu tak, že po aplikácií produktov sa na pleti začnú tvoriť otravné malé guličky alebo zrniečka, ktoré sa hromadia a môžu až padať z tváre na zem.
PREČO SA TO DEJE A AKO TOMU ZABRÁNIŤ?
Existuje množstvo dôvodov, ktoré môžu spôsobiť žmolkovanie (pilling) na pleti. Môže to byť spôsobené množstvom alebo konzistenciou produktu, textúrou pokožky alebo napríklad niektorými ingredienciami. Vybrali sme pre vás niekoľko najčastejších dôvodov, ktoré môžu spôsobovať pilling na pleti a dozviete sa, ako si s tým môžete poradiť.
POUŽÍVATE PRIVEĽA PRODUKTU
Každý z nás to pozná. Keď nejaký produkt vyhovuje našej pleti, najradšej by sme si na pleť naniesli celý obsah nádobky naraz. Určite ste sa už niekedy previnili tým, že ste si nanášali priveľa produktu, napríklad krému. Pravdou však je, že väčšie množstvo produktu sa do pokožky nedokáže vstrebať a zostáva „sedieť“ na povrchu a začne sa zhlukovať do guličiek a tak žmolkovatieť.
Je preto dôležité používať vždy odporúčané množstvo uvedené na obale daného produktu. Pri krémoch alebo mastiach platí pravidlo špičky prsta (1 FTU – 1 fingertip unit). Toto množstvo by malo stačiť na nanesenie produktu na tvár a krk.
POUŽÍVATE PRIVEĽA PRODUKTOV
Ďalším možným dôvodom žmolkovanie je aplikácia veľkého množstva produktov za sebou. Naša pokožka nedokáže absorbovať také množstvo produktov a tie sa na nej začnú hromadiť, čo vedie k žmolkovaniu.
Najlepším riešením je vybrať si produkty, ktoré obsahujú viac ako jednu účinnú zložku. Napríklad SKIN1004 Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule je sérum obsahujúce extrakt zo Centella Asiatica, ktorý pokožku upokojuje. Zároveň však obsahuje kyselinu tranexámovú a niacinamid, ktoré pomáhajú v boji s hyperpigmentáciou a množstvo ďalších hydratačných zložiek.
Alebo napríklad Cos De BAHA – SH Snail Mucin Hyaluronic Acid sérum, ktoré obsahuje slimačí mucín, panthenol, betaín, kyselinu hyalurónovú a allantoin, vďaka čomu zabezpečuje dokonalú hydratáciu pleti. Nájdeme v ňom aj niacinamid, ktorý vyrovnáva tón pleti alebo napríklad adenozín, ktorý má anti-agingové účinky (proti starnutiu).
STE NETRPEZLIVÝ
Veľmi často môže k žmolkovaniu dochádzať preto, že nedoprajeme jednotlivým produktom dostatočné množstvo času na ich vstrebanie. Riešenie je celkom jednoduché. Tvorbe žmoliek môže zabrániť trocha času navyše (asi minúta) medzi jednotlivými vrstvami, kým sa produkty nevstrebú do pokožky. Po aplikácií opaľovacieho krému sa odporúča počkať aspoň 10 minút, než si na pleť nanesiete make-up.
Taktiež vám môže pomôcť vklepávanie produktu do pleti, namiesto drsného trenia. Platí to najmä pre tekutejšie produkty, ako sú tonery, esencie alebo séra.
APLIKUJETE PRODUKTY V NESPRÁVNOM PORADÍ
Produkty môžu na pleti žmolkovať preto, že ich na pleť aplikujete v nesprávnom poradí. Pravidlom, ktoré treba dodržiavať je „produkty je potrebné aplikovať od najľahších (najvodnatejších) po najťažšie (najhustejšie)“.
Neplatí to však vždy. Napríklad Abib – Heartleaf Sun Essence Calming Drop SPF50+ PA++++ je opaľovací krém s pomerne tekutou textúrou. Ide však o krém s ochranným faktorom, ktorý na pleť nanášame vždy ako posledný, aby sme zabezpečili dostatočnú ochranu pokožky pred škodlivým UV žiarením.
MÁTE MASTNÚ POKOŽKU
Niektorí ľudia s mastným typom pleti môžu mať niekedy pocit, že aj keď majú veľmi jednoduchú rutinu starostlivosti o pleť a nepoužívajú veľké množstvo produktov, tak sa na ich pleti tvoria počas rutiny alebo po nej žmolky.
Mastná pleť produkuje nadmerné množstvo kožného mazu, s ktorým sa následne produkty miešajú a hromadia sa na pleti. Riešením môže byť napríklad použitie čistiaceho produktu na pleť s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá pomáha redukovať tvorbu kožného mazu a taktiež čistí póry a odstraňuje nahromadené odumreté kožné bunky. Nájdeme ju napríklad v COSRX – Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser 150ml, ktorý okrem kyseliny salicylovej obsahuje aj BHA, ktorý taktiež pomáha s redukciou kožného mazu.
POUŽÍVATE INGREDIENCIE, KTORÉ ŽMOLKUJÚ
Je známe, že niektoré ingrediencie môžu na pleti žmolkovať. To však neznamená, že sú tieto zložky zlé. Dôležité je pozerať sa na celkové zloženie produktov.
Ktoré zložky teda môžu spôsobiť žmolkovanie (pilling)?
Veľmi často sa s týmto spájajú napríklad silikóny. Ide o syntetické oleje, ktoré pomáhajú zadržiavať v pokožke vlhkosť. Taktiež veľmi vyhovujú mastným typom pleti, pretože na pleti nepôsobia mastne. Ide však o zložky, ktoré často nespolupracujú s ďalšími produktami. Preto ak používate produkty s obsahom silikónov, krémy alebo napríklad opaľovací krém, môže sa stať, že sa ďalší produkt z nich jednoducho „zošmykuje“.
Ďalšími ingredienciami, ktoré môžu na pleti žmolkovať sú napríklad zinok, talc (mastenec –minerál), mica (sľuda – minerál) alebo oxidy železa. Tieto zložky nájdeme najčastejšie v opaľovacích krémoch alebo napríklad v make-upoch.
NEODSTRAŇUJETE ODUMRETÉ KOŽNÉ BUNKY
To, či sa pravidelne zbavujete odumretých kožných buniek hrá dôležitú úlohu v tom, ako sa vaše produkty vstrebávajú do pokožky, čo môže viesť k pillingu na pleti.
Exfoliácia (peeling) môže byť fyzikálna (mechanická), vo forme peelingov alebo chemická, pomocou rôznych kyselín. O tom ako si medzi kyselinami vybrať a ako ich správne používať si môžete prečítať v našom článku: AHA, BHA A PHA KYSELINY: čo sú to kyseliny a ako si správne vybrať. Veľmi jemnú exfoliáciu docielite aj používaním čistiacich uterákov DALORA.
Žmolkovanie (pilling) je bežný jav, s ktorým sa stretne väčšina z nás. To, že pozorujete tvorbu žmoliek pri používaní nejakého produktu neznamená, že sa ho musíte zbaviť a že ho už nikdy nemôžete použiť. Buďte trpezliví a skúste sa pozrieť na to, či používate produkty v správnom poradí alebo či nepoužívate veľké množstvo produktu.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.