Kozmetika

SLIMAČÍ MUCÍN a jeho účinky na pleť

Slimačí mucín je jednou z najlepších ingrediencií vo svete kórejskej starostlivosti o pleť. Stal sa populárnym vďaka množstvu benefitov, ktoré má pre našu pleť a taktiež preto, že je vhodný pre všetky typy pokožky.

ČO JE SLIMAČÍ MUCÍN?

Slimačí mucín (tiež známy ako slimačí sekrét), je v sliz, ktorý je produkovaný slimákmi (väčšinou hnedé záhradné slimáky, Helix aspersa Müller). Povedzme si úprimne, keď sme o tejto zložke počuli prvýkrát, určite to mnohých z nás zaskočilo.

Ide však o ingredienciu, ktorá má skvelé hydratačné, ochranné, ale aj reparačné účinky. Slimačí sekrét je zmesou účinných látok, vďaka čomu má široké spektrum účinkov a výhod. V produktoch býva označovaný ako Snail Secretion Filtrate (SSF) a je vyjadrený v percentách. Jedna štúdia uvádza, že už pri koncentrácií 8% má jeho výskyt v produktoch pozitívne účinky (hlavne proti starnutiu pleti).

HISTÓRIA

Nie je to však žiadna novinka. Slimačí mucín údajne používal už Hippocrates v starovekom Grécku na liečbu zápalov kože.

Oficiálne bol objavený v 60. rokoch španielskym doktorom Dr. Rafaelom Abdadom Iglesiasom, ktorý si liečivé účinky mucínu všimol náhodou, keď skúmal vplyv radiačnej terapie na nádorové bunky práve na slimákoch. Všimol si, že poškodené časti slimákov sa veľmi rýchlo uzdravili. Rozhodol sa preto otestovať vplyv slimačieho sekrétu na ľudskú kožu a dospel k záveru, že by to mohlo urýchľovať regeneráciu kože. Dnes je súčasťou veľkého množstva produktov a procedúr.

ZLOŽENIE SLIMAČIEHO MUCÍNU

Slimačí mucín obsahuje množstvo ingrediencií, o ktorých je všeobecne známe, že sú pre našu pleť prospešné. Nachádza sa v ňom množstvo glykoproteínov, medených peptidov, alantoín, kyselina glykolová, kyselina hyalurónová, ale aj antibakteriálne látky.

 • ALLANTOÍN
  • Chráni, upokojuje a hydratuje pokožku. Podporuje obnovu kožných buniek. Chráni pleť pred škodlivými účinkami UV žiarenia.
 • KYSELINA GLYKOLOVÁ
  • Patrí medzi AHA (alfa-hydroxy) kyseliny. Pôsobí ako chemický exfoliant (pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky).
 • KYSELINA HYALURÓNOVÁ
  • Chemicky ide o glykozaminoglykán, ktorý zlepšuje hydratáciu pleti tým, že na seba viaže vodu a zadržiava ju tak dlhšie v pokožke. Ak chcete vedieť viac o kyseline hyalurónovej, prečítajte si náš článok: Kyselina hyalurónová – kozmetická superhrdinka.

AKO SA SLIMAČÍ MUCÍN ZÍSKAVA?

Tradičné historické metódy zberu mucínu boli kruté. Snažili sa slimákov prinútiť vylučovať sekrét namočením do osolenej vody alebo octu.

V súčasnosti existuje množstvo „cruelty free“ metód k extrakcií mucínu. Počas zberu, slimáky NIE SÚ usmrtené ani zranené. Vedci totiž zistili, že kvalitu sekrétu ovplyvňuje aj to, v akých podmienkach sú slimáky chované. Na niektorých slimačích farmách sú slimáky umiestnené v prostredí, kde sa pohybujú po hrboľatom povrchu, ktorý vedie prirodzene k zvýšenej tvorbe mucínu.

Presný proces získavania mucínu sa medzi firmami líši. Napríklad firma COSRX prezradila, že slimákov chovajú v tmavom (slimáky sú nočné tvory) a tichom prostredí, kde sa voľne pohybujú po sieťke, na ktorej zanechávajú mucín. Následne sa sekrét zozbiera a stabilizuje, aby mohol byť použitý na kozmetické účely.

HLAVNÉ ÚČINKY

Slimačí mucín je doslova nabitý výživnými látkami, vďaka čomu má schopnosť zlepšovať všetko od hydratácie až po tvorbu kolagénu.

 • HYDRATÁCIA
  • Slimačí mucín obsahuje zvlhčujúce látky (napríklad kyselinu hyalurónovú), ktoré pleť hydratujú a podieľajú sa na obnove ochrannej kožnej bariéry.
 •  ANTI-AGING  
  • Klinické štúdie ukázali, že slimačí mucín je účinný proti starnutiu pokožky. Môže za to najmä kyselina hyalurónová, ktorá pleť hydratuje, čo následne znižuje výskyt jemných liniek a vrások. Kyselina hyalurónová taktiež zvyšuje produkciu kolagénu a elastínu, vďaka čomu pokožka vyzerá pevnejšie a mladšie. Produkciu kolagénu zvyšuje aj kyselina glykolová.
 • HOJENIE A REPARÁCIA
  • Filtrát slimačieho sekrétu obsahuje množstvo zložiek (vrátane peptidov a proteínov), ktoré pomáhajú v hojení jaziev po akné (post-zápalovej hyperpigmentácií). Taktiež obsahuje kyselinu glykolovú, ktorá pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky. Tým sa uvoľňujú upchaté póry, čo zabraňuje tvorbe nových vyrážok. Slimačí sekrét má prirodzene antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú udržiavať baktérie spôsobujúce akné na uzde.
 • UPOKOJENIE
  • Jednou z kľúčových zložiek je allantoin. Ide o ingredienciu, ktorá upokojuje podráždenú pokožku a stimuluje regeneráciu buniek.
 • VITAMÍNY A MINERÁLY
  • Slimačí sekrét obsahuje množstvo výživných látok pre pokožku: protizápalový zinok, medené peptidy (zvyšujú produkciu kolagénu), vitamíny A a E (antioxidanty).

PRE KOHO JE SLIMAČÍ MUCÍN VHODNÝ?

Vo všeobecnosti sa slimačí mucín môže používať na všetky typy pleti.

KOMBINÁCIE

Môžete ho kombinovať s antioxidantmi (vitamín C), retinolom a ďalšími hydratačnými zložkami. V podstate so všetkým. Momentálne neexistuje dôkaz o tom, že by sa s nejakou ingredienciou nemohol kombinovať.

TIPY NA PRODUKTY

Cosrx – Advanced Snail 96 Mucin Power Essence 100ml
Cosrx – Advanced Snail 92 All In One Cream 100g

Cosrx – Advanced Snail 96 Mucin Power Essence a Cosrx – Advanced Snail 92 All In One Cream

Ako naznačuje ich názov, obsahujú neuveriteľných 96 a 92 percent slimačieho mucínu. Tieto produkty majú veľmi jednoduché zloženie a neobsahujú parfumáciu. Majú slizkejšiu konzistenciu, ale vôbec nie sú lepkavé a veľmi rýchlo sa absorbujú do pokožky, vďaka čomu sú vhodné pre všetky typy pleti.

TIP: Produkty môžete skladovať v chladničke pre chladivý a upokojujúci efekt.

Benton – Snail Bee High Content Steam Cream 50g

Benton – Snail Bee High Content Steam Cream

Tento anti-agingový krém obsahuje 90 percent slimačieho mucínu. Okrem toho v zložení nájdeme aj včelí jed, ktorý zlepšuje produkciu kolagénu. Má krémovo-olejovú textúru, ktorá sa veľmi ľahko rozotiera a rýchlo sa vstrebáva. Ide o jedinečný a prémiový produkt. Počas zmiešavania ingrediencií sa do nich vpúšťa horúca para, čo uľahčuje vzájomné pôsobenie účinných látok. Preto sa označuje “steam cream” (“parný krém”).

ĎALŠIE TIPY:

Missha- SUPER AQUA Cell Renew Snail Cream 52ml
TIA’M – Snail & Azulene Sleeping Mask 80ml (TIAM)
iUNIK – Black Snail Restore Cream 60ml

Aj keď to pre niektorých nemusí znieť lákavo, slimačí mucín má množstvo skvelých účinkov na pokožku a preto sa oplatí prekonať predsudky a zaradiť ho do svojej starostlivosti o pleť.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.