Kozmetika

ČISTENIE PLETI: čo je to DOUBLE CLEANSING?

Čistenie pleti je prvým krokom vašej každodennej rutiny. Je dôležité pre odstránenie nečistôt z našej pleti. Dnes je stále populárnejšou metódou double cleansing, teda dvojité čistenie pleti. O čo však ide, prečo je to dôležité a ako sa to správne robí, sa dočítate v tomto článku.

Prečo je čistenie pleti dôležité?

Naša pleť je dennodenne vystavovaná rôznym nástrahám. Škodí jej znečistený vzduch v mestách, nevhodná strava alebo napríklad stres. Všetky tieto faktory ovplyvňujú zdravie našej pleti.

Bunky v našej pleti produkujú maz, ktorý sa hromadí na povrchu pokožky. Pokiaľ dôjde k veľkému nahromadeniu mazu, dochádza k tvorbe komedónov, teda upchatých pórov. Tie sa môžu zapáliť a spolu so škodlivými faktormi spomenutými vyššie to môže viesť k tvorbe akné. Preto aby sme tomu zabránili, je dôležité pleť efektívne čistiť.

Čo je double cleansing alebo dvojité čistenie pleti?

Dvojité čistenie pleti alebo aj double cleansing si v poslednej dobe získalo obrovskú popularitu. Je to účinný spôsob, ako pleť očistiť od nečistôt, make-upu a krému s ochranným faktorom.

Fenomén dvojitého čistenia vznikol už v štrnástom storočí v Japonsku, Kórei a Číne. Kórejské ženy si čistili pleť rastlinnými olejmi a následne pleť oplachovali ryžovou vodou. V dnešnej dobe dvojité čistenie pleti zahŕňa použitie produktu na báze oleja a následne produktu na báze vody.

Produkty na báze oleja môžu byť vo forme čistiaceho oleja alebo balzamu. Oleje sú potrebné, pretože dokážu ľahko rozpustiť kozmetické produkty na báze oleja, čo voda nedokáže (voda sa s olejmi nemieša). Olejové produkty odstránia make-up a SPF a povolia nečistoty v póroch alebo ich vytiahnu na povrch, vďaka čomu sa produkty na báze vody dostanú priamo k pokožke a môžu ju účinne vyčistiť.

KROK PO KROKU

 1. KROK – ODLÍČENIE
  • V prvom kroku použijeme produkt na báze oleja, teda balzam, olej alebo môžeme použiť micelárnu vodu, ktorá však nie je až tak účinná.
  • Produkt nanesieme NASUCHO, bez navlhčovania pleti.
  • Produkt masírujeme PRSTAMI. Nezabudnite na miesta, kde sa ľahko usádzajú nečistoty a make-up (napríklad po stranách nosa).
  • Potom si môžete ruky navlhčiť a znovu masírovať produkt na pleti. Produkt začne emulgovať a zmení sa na mliečnu emulziu.
  • Následne pleť opláchneme vlažnou vodou (horúca voda pleť vysušuje). Pleť musíme opláchnuť aj po použití micelárnej vody (aj riad umývate po použití jari).
  • Nemusíte sa obávať, že vaša pleť zostane po tomto kroku mastná. Čistiace oleje sú hydrofilné a po kontakte s vodou sa premenia na mliečnu emulziu, ktorá sa úplne odstráni spoločne so všetkým, čo na seba olej pri masírovaní naviazal.
 1. KROK – ČISTENIE
  • V druhom kroku nanesieme na NAVLHČENÚ pleť čistiaci prípravok na báze vody, teda gél alebo penu (podľa typu pleti). Pokiaľ chcete zistiť, aký typ pleti máte, prečítajte si článok Starostlivosť o pleť pre začiatočníkov.
  • Produkt môžeme nanášať prstami (masírovaním) alebo môžeme použiť pomôcky. Vhodné sú silikónové pomôcky, naopak kefky so štetinkami pleť ľahko podráždia. Pomôcky však neodporúčame používať každý deň (maximálne 2-3x týždenne).
  • Následne pleť znovu opláchneme vlažnou vodou.
 1. KROK – OSUŠENIE
  • Pleť si po vyčistení osušíme uterákom. Nie šúchaním ani trením, ale jemným prikladaním uteráku na tvár.
  • Je vhodné si vyčleniť uterák, ktorý bude určený iba na tvár a je dôležité ho často vymieňať za čistý (ideálne každý deň vymeniť za čistý). V našej ponuke nájdete aj uteráčiky z našej tvorby s naším logom. Budú vynikajúcim pomocníkom.

Ako často používať metódu dvojitého čistenia?

To, ako často budete používať metódu dvojitého čistenia, závisí od typu vašej pleti a od toho, ako veľmi je vaša pokožka dehydratovaná. Keďže čistenie má tendenciu zbavovať vašu pokožku vlhkosti, je najlepšie dvakrát čistiť len večer.

Ráno je úplne v poriadku vynechať olejový produkt a použiť iba jemný čistič na báze vody. Ak máte veľmi suchú a citlivú pleť, možno vám bude v rannej rutine vyhovovať iba umývanie vodou (teda vynechanie oboch produktov).

Aké produkty si vybrať?

Čistiace produkty na báze oleja

Existuje množstvo čistiacich produktov na báze oleja, z ktorých si môžete vyberať. Rozlišujú sa dve formy:

 • OLEJE
 • BALZAMY

Líšia sa hlavne textúrou a balením. Balzamy sú tuhé s maslovou konzistenciou, balené v dózičke. Oleje sú väčšinou v tekutej forme, v nádobe s pumpičkou. Podľa čoho si však vybrať? Záleží len na tom, ktorá forma vám vyhovuje viac. Neexistuje správna alebo nesprávna voľba. Pokiaľ však nosíte veľa make-upu, môžete uprednostniť čistiaci balzam, pretože má tendenciu lepšie make-up odstrániť. Čistiace oleje sú balené vo fľaške s pumpičkou, čím sú o niečo hygienickejšie a ľahšie sa používajú.

Malý tip: Čistiace oleje môžete použiť aj na čistenie štetcov na make-up.

Tipy na balzamy

Banila Co. – Clean It Zero, Cleansing Balm Original 100ml

Heimish-All Clean Balm 50ml

TONYMOLY – Propolis Tower Barrier Enriched Cleansing Balm 100g

Tipy na oleje:

SKIN1004 – Madagascar Centella Light Cleansing Oil KR Edition 200ml

Haruharu WONDER – Black Rice Moisture Deep Cleansing Oil 150ml

MISSHA – Super Off Cleansing Oil (Dust Off) 305ml

Čistiace produkty na báze vody

Rovnako ako pri čistiacich produktoch na báze oleja, aj tých na báze vody je na trhu veľké množstvo. Existujú rôzne formy (napríklad gély alebo peny). Odporúčame vyberať si podľa typu vašej pleti.

Ľudia so suchšou a citlivou pleťou by mali siahnuť po jemných čističoch, ktoré pleť nevysušia (jemné gély alebo krémy). Mastnejšej pleti môžu vyhovovať penové alebo gélové produkty, napríklad s obsahom kyselín (AHA,BHA,PHA).

Tipy pre suchú a citlivú pleť:

KraveBeauty – Matcha Hemp Hydrating Cleanser 120ml

Purito – Defence Barrier pH Cleanser 150ml

TIA’M – Snail & Azulene Low pH Cleanser 200ml (TIAM)

Tipy pre mastnú pleť (so sklonom k akné):

Some By Mi – Bye Bye Blackhead 30 Days Miracle Green Tea Tox Bubble Cleanser 120g

Farmstay – 76 Green Tea Seed Premium pena 100ml

Pyunkang Yul – Low pH Pore Deep Cleansing Foam 100 ml

Čistenie pleti je dôležitým krokom, ktorý by mal byť stálou súčasťou vašej každodennej rutiny. Bez správneho čistenia nebude pokožka schopná absorbovať ďalšie produkty, ktoré na ňu nanesiete. Čistenie pleti je rituál a najdôležitejšie je, aby ste sa pri tom cítili dobre. Preto je dôležité vybrať si také produkty, ktoré budete radi používať.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.