Kozmetika

STAROSTLIVOSŤ O OČNÉ OKOLIE

Rýchly a stresujúci životný štýl, pozeranie do obrazoviek, žmúrenie a každodenná mimika dáva našim očiam poriadne zabrať. Očné okolie je najcitlivejšou oblasťou našej pleti. Je preto dôležité venovať mu špeciálnu pozornosť. Nikdy nie je neskoro začať so správnou starostlivosťou o očné okolie. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako na to.

OČNÉ OKOLIE

Pokožka okolo očí je najcitlivejšou časťou našej pleti. Ide o oblasť, ktorá môže vykazovať prvé známky predčasného starnutia.

Prečo je to tak? Pokožka okolo očí je až 10-krát tenšia a jemnejšia, ako pokožka v iných častiach tváre. Naše oči počas dňa veľa pracujú. Žmurkneme asi 15-20-krát za minútu (asi 900-1200-krát za hodinu). Taktiež sťahujeme svaly okolo očí, keď zaostrujeme, plačeme alebo sa smejeme. Tieto samotné pohyby vedú k tvorbe jemných liniek a vrások. Má na to vplyv aj niekoľko ďalších faktorov, ako napríklad genetika, ultrafialové žiarenie alebo životný štýl. Genetiku bohužiaľ neovplyvníme, no môžeme očné okolie chrániť pred vplyvom vonkajších faktorov.

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY

OPUCH

Vačky pod očami sa tiež nazývajú „aegyo sal“, čo v kórejčine znamená detský tuk, pretože môžu pôsobiť nevinne a v detstve celkom roztomilo. So zvyšujúcim sa vekom sa však môžu zväčšovať. V našich lícach dochádza k strate tuku, čo spôsobuje, že vaše očné okolie je opuchnuté a unavené.

TMAVÉ KRUHY

Tmavšia farba v okolí očí môže pôsobiť veľmi unavene. Tmavé kruhy sú z veľkej časti ovplyvnené geneticky. Ale môžu byť spôsobené aj tenšou pokožkou, cez ktorú presvitajú cievy okolo očí. Ku vzniku hyperpigmentácie môže prispieť aj vystavovanie pleti slnečnému žiareniu, čo vedie k ukladaniu kožného pigmentu melanínu do pokožky.

JEMNÉ VRÁSKY

Keďže každý z nás používa mimiku tváre, jemné linky a vrásky v okolí očí sú úplne normálnou a bežnou súčasťou života každého z nás. So zvyšujúcim vekom sa však znižuje elasticita kože, čo môže viesť k výraznejšej tvorbe liniek a vrások a k ich rýchlejšej tvorbe.

TIPY NA STAROSTLIVOSŤ O OČNÉ OKOLIE

ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Spánok je jednou z najdôležitejších vecí pre zdravie pokožky. Je preto nevyhnutné spať každú noc aspoň šesť hodín. Keď je telo vyčerpané zvnútra, prejaví sa to aj navonok a často sú to ako prvé práve oči a ich okolie. K zdravej pokožke prispieva aj pravidelné cvičenie, dostatočný pitný režim a vyvážená strava. Hľadajte napríklad potraviny s vyšším obsahom draslíka, ako napríklad banány.

HYDRATÁCIA

Hydratácia okolia očí býva často podceňovaná. Pokožka okolo očí obsahuje omnoho menej mazových žliazok, ako iné časti kože. To znamená, že nemá schopnosť sa sama hydratovať. A je to aj dôvod, prečo sa v okolí očí ľahšie tvoria vrásky.

Očné okolie je však veľmi jemné a citlivé, preto ho môžu bežné krémy na tvár dráždiť. Ak máte pocit štípania alebo vám po aplikácií slzia alebo sčervenajú oči, vyhnite sa používaniu pleťových krémov na očné okolie. Namiesto toho investujte do kvalitných očných krémov, ktoré sú formulované tak, aby vaše oči nedráždili. Ak je vaše očné okolie veľmi suché, môžete siahnuť po maskách, ktoré pokožku okamžite rozžiaria a hydratujú. Skvelou voľbou je napríklad maska MEDI-PEEL – Hyaluron Cica Peptide 9 Ampoule Eye Patch, ktorá obsahuje množstvo hydratačných ingrediencií, ako sú glycerín, extrakt z Centella asiatica, peptidy a kyselinu hyalurónovú.

MEDI-PEEL – Hyaluron Cica Peptide 9 Ampoule Eye Patch 60ks náplastí
JAYJUN – Green Tea Eye Gel Patch 60ks náplastí
JMsolution – Honey Luminous Royal Propolis Eye Patch Pack 60ks náplastí

OCHRANA PRED SLNKOM

Vystavovanie pleti slnečnému žiareniu môže hrať veľkú úlohu v procese starnutia pokožky. Širokospektrálny opaľovací krém je preto neoddeliteľnou súčasťou každej rutiny. Aj keď je vonku zamračené, UVA lúče prechádzajú aj cez oblaky a môžu poškodzovať pokožku. Nezabúdajte si tento krém aplikovať aj na horné viečka. Vyhnite sa používaniu parfumovaných opaľovacích krémov, ktoré môžu oči dráždiť. Taktiež je dôležité chrániť oči používaním slnečných okuliarov.

BEAUTY OF JOSEON – Relief Sun : Rice + Probiotic SPF50+ PA++++ 50ml
Heimish podkladová báza pod make up
Heimish – Artless Glow Base, SPF 50+ PA+++ 40 ml

BUĎTE JEMNÍ

Ako sme spomínali vyššie, pokožka okolo očí je veľmi tenká a citlivá. Kľúčovým slovom pri starostlivosti o očné okolie je jemnosť. Pri odstraňovaní make-upu nebuďte drsní a nešúchajte si oči. Pokiaľ sa odličujete micelárnou vodou, naneste ju na tampón, ten priložte na oči a chvíľu počkajte. Po chvíli ťahajte tampón smerom von. To opakujte, až dokým make-up úplne neodstránite.

Skvelou voľbou sú čističe na báze oleja, ktoré make-up rozpustia bez nutnosti prílišného šúchania. Ak sa chcete dozvedieť viac o dvojitom čistení, prečítajte si náš článok: ČISTENIE PLETI: čo je to DOUBLE CLEANSING?.

BEAUTY OF JOSEON – Radiance Cleansing Balm 100ml
THE FACE SHOP – Rice Water Bright Rich Cleansing Oil 150ml

Pri nanášaní produktov okolo očí buďte veľmi jemný. Použite na to prstenník. Je to najšetrnejší prst a vyvíja najmenší tlak. Produkt si jemne vmasírujte (nezabudnite na horné viečka) a následne ho môžete vklepať do pokožky.

AKÉ INGREDIENCIE HĽADAŤ V PRODUKTOCH?

Keď hľadáte správny krém na očné okolie, je dôležité vedieť, ktoré zložky hľadať na základe toho, aký problém chcete riešiť. V zložení produktov si dajte pozor na parfumáciu a esenciálne oleje, ktoré môžu oči dráždiť.

JEMNÉ LINKY A VRÁSKY:

Okrem dostatočnej hydratácie môžete siahnuť po zložkách, ktoré podporujú tvorbu kolagénu. Najlepšími zložkami sú napríklad:

 • Retinol (alebo iné deriváty vitamínu A)
 • Peptidy
 • Rastové faktory (EGF)
 • Kyselina hyalurónová
SOME BY MI – Retinol Intense Advanced Triple Action Eye Cream – 30ml očný krém
MEDI-PEEL – Eye Tox Cream 40ml očný krém
SWANICOCO – Fermentation Peptine Eye Care Cream 20ml očný krém

TMAVÉ KRUHY:

Ak chcete bojovať proti hyperpigmentácií v okolí očí požite zložky ako:

 • Arbutín
 • Kyselina kojová
 • Vitamín C
 • Niacinamid (vitamín B3)
A.H.C – Time Rewind Real Eye Cream For Face – 30ml
iUNIK – Propolis Vitamin Eye Cream 30ml očný krém

OPUCH:

Redukovať opuch môže pomôcť dostatočný spánok a pitný režim. Môže vám tiež pomôcť, ak budete skladovať vaše produkty v chladničke. Ak to však nepomáha, skúste hľadať zložky ako:

 • Kofeín
 • Polyfenoly z bobúľ zeleného čaju alebo kávy
 • Peptidy (dipeptid-2)
Innisfree – Green Tea Seed Eye & Face Ball 10ml očný krém
Dear, Klairs – Fundamental Eye Awakening Gel 35ml očný krém

Pokožka okolo očí je jemnejšia a citlivejšia ako na zvyšku tváre. V okolí očí sa prejavujú prvé známky starnutia. Aj keď čas vrátiť nemôžeme, môžeme podniknúť kroky, ktoré starnutie spomalia a udržia pokožku okolo očí zdravú a žiarivú.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *