Kozmetika

NIACINAMID a jeho účinky na pleť

Niacinamid je považovaný za jednou z najlepšie preskúmaných zložiek v starostlivosti o pleť. Môže vám pomôcť s hyperpigmentáciou, liečbou akné alebo napríklad s udržaním vlhkosti v pleti. V tejto ingrediencií sa však skrýva oveľa viac.

ČO TO JE NIACINAMID?

Niacinamid (známy tiež ako nikotínamid) je fyziologicky aktívna forma vitamínu B3. Je jednou z najlepšie preskúmaných zložiek v starostlivosti o pleť. Na rozdiel od kyseliny L-askorbovej (vitamínu C) ide o stabilnú zložku, ktorá je relatívne málo ovplyvnená svetlom, teplom, vlhkosťou a kyslíkom. V zložení ho môžeme nájsť ako niacinamide alebo nicotinamide.

Ako esenciálny vitamín, ktorý si telo nedokáže syntetizovať (vytvoriť), musí byť prijímaný v potrave alebo aplikovaný lokálne, aby sa dostavili jeho pozitívne účinky.

Vzorec Niacinamidu

ÚČINKY NIACINAMIDU:

 • ZLEPŠUJE FUNKCIU KOŽNEJ BARIÉRY
  • Niacinamid zvyšuje syntézu ceramidov (lipidov, ktoré tvoria viac ako 50% ochrannej bariéry), voľných mastných kyselín a cholesterolu, vďaka čomu posilňuje kožnú bariéru. To zlepšuje schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť a pomáha predchádzať transepidermálnej strate vody.
 • ROZJASŇUJE PLEŤ (LIEČBA HYPERPIGMENTÁCIE)
  • Antioxidačné vlastnosti niacinamidu pomáhajú zlepšiť nerovnomerný tón pleti. Zvyšuje rýchlosť obnovy buniek a zabraňuje prenosu kožného pigmentu melanínu v pokožke. Štúdie ukázali, že je takmer rovnako účinný v liečbe melazmy ako hydrochinón, ktorý má množstvo nežiadúcich účinkov. Ukázalo sa tiež, že pomáha pri vyblednutí hyperpigmentácie spôsobenej slnečným žiarením.

O hyperpigmentácií si môžete prečítať v našich článkoch:

HYPERPIGMENTÁCIA: čo ju spôsobuje, ako jej predchádzať

HYPERPIGMENTÁCIA: 10 ÚČINNÝCH INGREDIENCIÍ

 • REGULUJE TVORBU KOŽNÉHO MAZU
  • Pokožka je často mastná v dôsledku dehydratácie. Produkciou mazu pleť kompenzuje nedostatok vlhkosti. Niacinamid reguluje nadmernú produkciu mazu tým, že zvyšuje vlhkosť pokožky.
 • ZLEPŠUJE VZHĽAD JEMNÝCH LINIEK A VRÁSOK
  • Niacinamid má ohromné anti-agingové účinky. S pribúdajúcim vekom v našich bunkách klesá prítomnosť enzýmov NADH a NADPH. Vďaka niacinamidu sa znižuje odbúravanie týchto enzýmov a tým nedochádza k ich výrazným stratám. Okrem toho zvyšuje schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť a zlepšuje elasticitu pleti, vďaka čomu si pleť zachováva mladistvý vzhľad. Taktiež sa predpokladá, že niacinamid zvyšuje produkciu kolagénu a zároveň znižuje nadmernú produkciu glykozaminoglykánov v pokožke, čo je charakteristické napríklad pre pokožku poškodenú UV žiarením alebo zrelú pleť s vráskami.
 • PROTIZÁPALOVÉ ÚČINKY
  • Protizápalové a hojivé účinky niacinamidu môžu pomôcť v redukovaní akné alebo iných kožných zápalov. Obzvlášť účinný je proti akné u ľudí s mastnou pleťou. Je to vďaka súčasnej regulácií produkcie kožného mazu.
 • ZLEPŠUJE VZHĽAD ROZŠÍRENÝCH PÓROV
  • V póroch sa hromadí stále viac a viac prachu a nečistôt a preto sa stávajú viditeľnými. Niacinamid zvyšuje elasticitu pokožky, čím umožňuje, aby sa póry vrátili do svojej obvyklej veľkosti.

KONCENTRÁCIA

Koncentrácia niacinamidu sa môže v jednotlivých produktoch líšiť. Štúdie ukazujú, že už koncentrácia 5% je účinná pri redukovaní hyperpigmentácie spôsobenej ultrafialovým žiarením. Ak máte citlivú pleť, odporúčame začať s nižšími koncentráciami, ako napríklad 2%.

KOMBINOVANIE S INÝMI ZLOŽKAMI

Aby ste dosiahli výsledky rýchlejšie, môžete niacinamid kombinovať s inými aktívnymi zložkami. V súčasnosti neexistuje ingrediencia, s ktorou by sa nemohol kombinovať. Vo viacerých produktoch nájdete už nakombinovaných viac aktívnych zložiek.

Ak ste však začiatočníci, buďte opatrní s kombinovaním niacinamidu s vitamínom C. Môže to viesť k podráždeniu a začervenaniu pleti. Odporúčame ich používať oddelene (napríklad vitamín C ráno a niacinamid večer).

Veľmi dobré je kombinovať ho kyselinou hyalurónovou, pretože tá zvyšuje absorpciu produktov do pleti.

PRE KOHO JE NIACINAMID VHODNÝ?

Rovnako ako kyselina hyalurónová, niacinamid je tiež zložka, ktorá funguje dobre pre všetky typy pleti. Vďaka regulácií kožného mazu je obľúbenou voľbou u ľudí s mastným typom pleti. Neznamená to však, že nie je vhodný pre suchú a citlivú pleť.

Niacinamid sa považuje za bezpečnú, nedráždivú zložku, ktorá dobre funguje s aktívnymi zložkami a pomáha upokojiť pokožku po podráždení.

POUŽITIE

Niacinamid je dostupný v širokej škále formulácií, ako sú krémy, séra, masky, tonery alebo produkty na čistenie pleti. Najčastejšie sa vyskytuje vo forme séra. Sérum by sa malo aplikovať po tonizácií a pred krémom.

Produkty s niacinamidom môžete používať ráno aj večer (aj 2x denne). Pri používaní dvakrát denne by sa mali prvé výsledky dostaviť po 2-4 týždňoch.

Pred použitím nezabudnite produkt otestovať pomocou tzv. „patch testu“. Naneste malé množstvo produktu na predlaktie a počkajte 24 hodín. Ak začnete pociťovať začervenanie, svrbenie alebo opuch, umyte miesto a prestaňte produkt používať. Ak nezaznamenáte žiadne nežiadúce účinky, môžete produkt aplikovať na pleť.

TIPY NA PRODUKTY:

Purito-Galacto Niacin 97 Power Essence 60ml

Purito-Galacto Niacin 97 Power Essence 60ml

Táto skvelá esencia obsahuje 5% niacinamidu. Okrem toho obsahuje aj 92% fermentovaných Galactomyces. Tieto dve zložky spolupracujú na rozjasnení pleti a posilnení kožnej bariéry. Bifida Ferment Lysate pomáha udržiavať v pleti vlhkosť. Ide o veľmi ľahkú, vodnatú esenciu, ktorá sa rýchlo vstrebáva do pleti.

TONYMOLY – Inkey Library Niacinamide Ampoule 30ml
TIA’M – Vita B3 Source 40ml (TIAM)
The INKEY List – 10% Niaciamide Serum 30ml

Niacinamid rozjasňuje a upokojuje pleť. Pomáha udržiavať funkciu kožnej bariéry a tak udržiavať v pleti vlhkosť. Je to univerzálna zložka, ktorú určite odporúčame zahrnúť do svojej starostlivosti o pleť.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.