Kozmetika

ZELENÝ ČAJ a jeho účinky na pleť

Pitie zeleného čaju je dlhodobou tradíciou mnohých ázijských krajín. Nielenže má príjemnú a upokojujúcu vôňu, listy zeleného čaju sa po stáročia používali ako liečivo. Pravdepodobne ste už počuli, že zelený čaj je prospešný pre telo a myseľ. Vedeli ste však, že zelený čaj má množstvo výhod aj pre našu pokožku? Prečítajte si o tom v našom článku.

ČO JE ZELENÝ ČAJ?

Zelený čaj už pred storočiami objavili japonskí mnísi pri návšteve Číny. Odvtedy čaj používali ako každodenný základ a tvrdili, že im dodáva energiu a zlepšuje meditáciu. Hovorí sa, že zelený čaj pomáha zmierniť mnohé ochorenia, ako sú napríklad bolesti hlavy, ale pomáha vraj aj pri liečbe depresie.

Táto zázračná ingrediencia teda pochádza z Číny a Indie a vyrába sa z nefermentovaných listov kríka Camellia sinesis. Tento druh čaju je najmenej spracovávaný a preto je taký bohatý na protizápalové antioxidanty, známe ako polyfenoly. Tieto chemické látky majú skvelé antioxidačné, upokojujúce vlastnosti a pomáhajú v boji proti starnutiu pleti. Polyfenoly bojujú proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú naše bunky.  

Jedným z polyfenolov je aj epigalokatechín-3-galát (EGCG), ktorý má množstvo výhod pre naše zdravie. Znižuje zápal, urýchľuje metabolizmus nášho tela a dokonca pomáha v prevencií srdcových a mozgových ochorení.

AKO ZELENÝ ČAJ FUNGUJE A AKÉ SÚ JEHO ÚČINKY?

Pokiaľ ide o zdravie pokožky, zistilo sa, že pitie zeleného čaju odďaľuje starnutie, chráni pleť pred škodlivými účinkami UV žiarenia, zlepšuje a upokojuje akné a vyrovnáva tón pleti.

Asi vás neprekvapí, že aj jeho topická (lokálna) aplikácia môže pokožke skutočne prospieť. Poďme sa spolu pozrieť na niektoré z jeho výhod.

ANTIOXIDAČNÉ ÚČINKY

Zelený čaj je neuveriteľne bohatý na antioxidanty. To znamená, že je schopný bojovať proti voľným radikálom v našom tele a tiež chráni našu pokožku pred poškodením ultrafialovým žiarením. Voľné radikály poškodzujú naše kožné bunky.

Poškodenie kože UV žiarením je hlavnou príčinou predčasného starnutia pleti (fotostarnutia) a dokonca aj rakoviny kože. Štúdia ukázala, že zelený čaj zlepšuje elasticitu kože a tým spomaľuje tvorbu vrások a udržiava pleť pevnú a pružnú. Pravidelné používanie produktov s obsahom zeleného čaju môže chrániť pokožku pred jej trvalým poškodením. Zelený čaj však nenahrádza úlohu opaľovacieho krém. Je preto dôležité požívať krém s ochranným faktorom, ktorý pôsobí ako ochranný štít.

Kao – Biore UV Aqua Rich Aqua Protect Lotion SPF50+ PA++++ 70ml
Isntree – Hyaluronic Acid Watery Sun Gel SPF50+ PA++++ 50ml

PROTIZÁPALOVÉ ÚČINKY

Polyfenoly (hlavne EGCG) nachádzajúce sa v zelenom čaji môžu pozitívne ovplyvniť akné. EGCG má protizápalové vlastnosti, ktoré potláčajú tvorbu pupienkov a zlepšujú celkový stav akné. Zelený čaj môže tiež upokojiť zápalové kožné ochorenia, ako napríklad rosaceu. Zmierňuje podráždenie a začervenanie pleti. V liečbe akné pomáha tiež jeho schopnosť znižovať produkciu kožného mazu.

BEAUTY OF JOSEON – Calming Serum : Green tea + Panthenol 30ml

ÚČINKY PROTI STARNUTIU PLETI

Pitie zeleného čaju a jeho aplikácia na pleť vám môže pomôcť spomaliť starnutie pokožky (spôsobené najmä škodlivým ultrafialovým žiarením). Ukázalo sa, že zelený čaj zlepšuje elasticitu a štruktúru pokožky. Okrem toho má aj hydratačné účinky, ktoré zlepšujú pružnosť pokožky.

ZMENŠUJE KRUHY POD OČAMI

V zelenom čaji môžeme okrem spomínaných polyfenolov nájsť aj kofeín, ktorý môže pomôcť dočasne zmenšiť vačky pod očami. Kofeín v zelenom čaji môže pomôcť zúžiť krvné cievy a tým znížiť opuch. Aby ste ešte zvýšili účinky zeleného čaju, skúste svoj očný krém alebo masky pod oči skladovať v chladničke.

innisfree – Green Tea Seed Eye & Face Ball 10ml očný krém
JAYJUN – Green Tea Eye Gel Patch 60ks náplastí

Okrem týchto účinkov môže zelený čaj znižovať produkciu mazu, sťahovať póry, ale môže tiež zlepšiť rast vlasov, tým, že podporuje bunkový premenu vo vlasových folikuloch.

POUŽITIE

Zelený čaj je úžasná ingrediencia vhodná pre všetky typy pleti. Ide o antioxidant, ktorý je jemnejší ako vitamín C a preto je vhodný aj pre citlivú pleť. Môžete ho nájsť vo všetkých druhoch produktov, ako sú krémy, séra, tonery, esencie, masky alebo čističe na pleť.

Je vhodný na každodenné používanie, aj dvakrát denne. V rannej rutine je skvelým pomocníkom v ochrane pred slnečným žiarením. Vo večernej vám môže pomôcť zbaviť sa akné alebo vrások.

KOMBINÁCIE

Ide o zložku starostlivosti o pleť, ktorá je považovaná za bezpečnú a neexistujú zložky, ktoré by sa so zeleným čajom nemohli kombinovať.

APLIKÁCIA NA POKOŽKU vs. PITIE ZELENÉHO ČAJU

Neexistuje žiadna priama štúdia, ktorá by porovnávala účinky zeleného čaju pri aplikácií na pokožku alebo konzumácií. Pravdou však je, že polyfenoly nachádzajúce sa v čaji, ktorý konzumujeme, nie sú schopné dobre prenikať do pokožky a preto je dôležité ich doplniť lokálnou aplikáciou.  

TIPY NA PRODUKTY:

innisfree – Green Tea Sleeping Mask 80ml
YADAH – Green Tea Pure Cleansing Balm 100ml
Isntree – Green Tea Fresh Toner 200ml

Existuje množstvo štúdií, ktoré dokazujú, že pitie zeleného čaju a jeho aplikácia na pokožku môže prospievať nášmu zdraviu. Môže pomôcť zlepšiť akné, spomaliť starnutie, ochrániť vašu pleť pred škodlivými účinkami UV žiarenia a množstvo ďalších účinkov. Nemôžete však očakávať, že si párkrát vypijete zelený čaj a všetky vaše neduhy zmiznú. Pri pravidelnej a dlhodobej aplikácia sa však účinky dostavia a preto sa oplatí pridať zelený čaj na kúpeľňovú, ale aj kuchynskú poličku.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.