Kozmetika

BETA-GLUKÁN a jeho účinky na pleť

Beta-glukán je vo svete starostlivosti o pleť menej známou ingredienciou, no stáva sa čoraz obľúbenejším. Hoci sa o beta-glukánoch hovorí ako o príbuzných kyseliny hyalurónovej, sú oveľa všestrannejšie. Sú to látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v rastlinách a baktériách. V ľudskom tele ich ale prirodzene nenájdeme. Prečo ich teda potrebujeme našej pleti dodať? Aké výhody nám môžu priniesť? To sa dozviete v tomto článku.

ČO JE TO BETA-GLUKÁN?

Beta-glukány (β-glukány) sú polysacharidy nachádzajúce sa v bunkových stenách kvasiniek, baktérií, húb, obilnín a ovsa.

Vzorec beta-glukánu

Tieto látky sa už dlhodobo používajú ako doplnok pri liečbe rôznych ochorení. Podporujú imunitný systém, znižujú cholesterol a pomáhajú v boji proti srdcovocievnym ochoreniam.  

Táto zázračná zložka však nie je účinná len pre zlepšenie fyzického zdravia. Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým účinkom je tiež celosvetovo uznávaná v starostlivosti o pleť.

AKO BETA-GLUKÁN FUNGUJE A AKÉ SÚ JEHO ÚČINKY NA PLEŤ?

Používanie produktov s beta-glukánom môže pomôcť upokojiť citlivú podráždenú pokožku, minimalizovať výskyt jemných liniek a vrások alebo napríklad zjednotiť nerovnomerný tón pleti. Poďme sa pozrieť na niektoré z ich mnohých výhod.

Beta-glukány prenikajú hlbšie do kože pomáhajú ju hydratovať a regenerovať

HYDRATUJE

  • Beta-glukán je skvelou hydratačnou zložkou. Poskytuje pleti intenzívnu hydratáciu a zabraňuje strate vlhkosti. Má podobnú štruktúru ako kyselina hyalurónová, ale štúdie ukazujú že beta-glukán poskytuje až o 20% viac hydratácie. Preniká do epidermis a dermis a poskytuje hlbokú hydratáciu, ktorá robí pokožku hladšou a pružnejšou.

REGENERUJE POŠKODENÚ KOŽNÚ BARIÉRU

  • Vonkajšie prostredie nie je k našej koži príliš šetrné. Svet je plný stresových faktorov, ako je slnečné žiarenie, dym, smog, ktoré môžu poškodzovať našu pokožku. Dokonca aj nekvalitný make-up alebo produkty v starostlivosti pleť môžu oslabiť našu ochrannú kožnú bariéru. To sa môže prejaviť začervenaním a podráždením.
  • Beta-glukán pomáha zabrániť týmto environmentálnym stresorom preniknúť do pokožky. Posilňuje kožnú bariéru a zadržiava v nej vlhkosť.  
iUNIK – Beta-Glucan Daily Moisture Cream 60 ml

MINIMALIZUJE VZHĽAD JEMNÝCH LINIEK A VRÁSOK

  • Keď je pokožka dostatočne hydratovaná, stáva sa pružnejšou a pevnejšou. Vďaka tomu sa znižuje aj viditeľnosť vrások a liniek. Okrem toho môže zvyšovať tvorbu kolagénu, čo robí pleť pružnejšou a napnutejšou.

ANTIOXIDAČNÉ A PROTIZÁPALOVÉ ÚČINKY

  • Beta-glukán má silné antioxidačné a protizápalové účinky. Ak trpíte kožnými ochoreniami, ako je ekzém alebo dermatitída, môže vám pomôcť zmierniť pridružený zápal. Pomáha opraviť suchú, popraskanú a poškodenú kožu. Taktiež ide o skvelú zložku na hojenie rán a popálenín.
  •  Hrá tiež kľúčovú úlohu pri liečbe a prevencií alergických reakcií. Zmierňuje podráždenie a začervenanie.

CHRÁNIA PLEŤ PRED ŠKODLIVÝM UV ŽIARENÍM

  • Nadmerné vystavovanie pleti slnečnému žiareniu vedie k produkcií škodlivých voľných radikálov, čo môže viesť k predčasnému starnutiu pleti a zhoršeniu imunity pokožky. Beta-glukán má antioxidačné vlastnosti, ktoré pokožku pred týmito škodlivými radikálmi. Posilňujú prirodzenú obranyschopnosť pokožky a udržujú ju v pohotovosti.
modest. – Hyaluronic Acid + Beta-Glucan Serum 30ml

POUŽITIE

Beta-glukán je zložka, ktorú môžeme nájsť v širokej škále produktov. Nájdeme ho v sérach, krémoch, maskách alebo napríklad toneroch. Jednou z mnohých výhod je, že táto ingrediencia je vhodná pre všetky typy pleti, vrátane citlivej. Môžete ho tiež používať tak často, ako len chcete.

KOMBINÁCIE

Ide o ingredienciu, ktorá sa všeobecne považuje za bezpečnú a nedráždivú. V súčasnosti neexistuje zložka, s ktorou by sa beta-glukán nemohol kombinovať. Obzvlášť dobre funguje v spojení s dráždivými zložkami, ako sú napríklad kyseliny alebo retinol. V období intenzívneho slnenia je tiež dobré používať produkty s beta-glukánmi, pretože môžu pomôcť pri kožných problémoch, ktoré súvisia s UV žiarením. Nie je to však náhrada za opaľovací krém!


Beta-glukány sú účinné látky, ktoré majú množstvo skvelých účinkov, od upokojenia citlivej pleti až po vyhladenie jemných liniek a vrások. Ak trpíte neustále podráždenou pokožkou a hľadáte produkty, ktoré by ju upokojili a chránili, beta-glukán je skvelou voľbou.

TIPY NA PRODUKTY S BETA-GLUKÁNMI:

iUNIK Beta-Glucan Power Moisture Serum 50ml
modest. – „Blush-off“ Defense Mask 100g
JIN JUNG SUNG – Soothing Moisture Skin Essence 150ml

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.